Grondslagen voor de verdediging van Nederlandsch-lndië. 977 Ontwerp Opperbestuur. 1. Doel van de weermacht in Ne derlandsch-lndië is: a. handhaving van het Neder- landsch gezag in den Archipel tegen onrust of verzet binnen de grenzen; verzekering van rust en orde; b. vervulling van den militairen plicht als lid van de Volkengemeen schap tegenover andere volken. 2. De taak, bedoeld sub la moet in hoofdzaak door het leger worden vervuld, dat daartoe berekend en uit gerust moet zijn. Voor zoover de Vloot aan de ver vulling van deze taak deelneemt, ge schiedt dit met de middelen, die beschikbaar zijn voor het doel, be doeld sub lb. 3. De taak, omschreven sub lb beperkt zich afgezien van de deel neming met beschikbare middelen aan een gemeenschappelijke actie met anderen tot handhaving van een strikte neutraliteit in conflicten tus- schen andere mogendheden. Onverminderd de bevoegdheid van den Oouverneur-Oeneraal om bij het uitbreken van internationale conflicten naar eisch van de dan bestaande omstandigheden over land- en zeemacht te beschikken, wordt voor vaststelling van organi satie en uitrusting van de weermacht er van uitgegaan, dat de neutraliteits- handhaving op Java wordt vervuld door het Leger met steun van de Vloot; in de gewesten buiten Java door de Vloot, die daarbij op bij zonder kwetsbare punten door het Leger wordt gesteund. 4. De mate, waarin de sub lb bedoelde, en onder 3 nader omschre ven taak kan worden vervuld, wordt nauw bepaald door onze financieele en personeele krachten. Het totaal voor land- en zeemacht per jaar te besteden bedrag kan een bepaalde fractie van de gewone jaar- lijksche inkomsten niet te boven gaan. In het algemeen zal het cijfer, dat het bedrag dier fractie over de laatste jaren voorstelt, niet belangrijk kunnen worden overschreden. Ontwerp Kiès. I. Het doel van de weermacht in Ned.-Indië is: A. De handhaving van het Neder- landsche gezag in den Archipel tegen onrust of verzet binnen de grenzen, daaronder begrepen de verzekering van de inwendige rust en orde. B. De vervulling van onzen mi litairen plicht als lid van de Volken gemeenschap, d. i. 1. handhaving van een strikte neutraliteit in conflicten tusschen anderen 2. gebeurlijke deelname aan een gemeenschappelijke actie met andere mogendheden. C. Indien wij door een daadwer kelijke schending van onze neutraliteit worden betrokken in een conflict, alsdan: deelname v. z. n. aan den strijd. II. De taak, bedoeld in I sub A, moet in hoofdzaak worden vervuld door het leger, v.z.n. geholpen door de Vloot. Onverminderd de bevoegdheid van den Oouverneur-Oeneraal om bij het uitbreken van internationale conflicten naar eisch van de dan bestaande omstandigheden over land- en zeemacht te beschikken, zal a. de taak, bedoeld in I sub B 1, voor wat betreft het eiland Java en enkele bijzondere punten in de bui tengewesten wordt vervuld door het leger met steun van de vlootin de buitengewesten overigens door de vloot, waar noodig en mogelijk ge steund door het leger b. de taak, bedoeld in I sub B 2, wordt vervuld door de vloot. De taak, bedoeld in I sub C, zal worden vervuld met alle direct beschikbare en v.z.n. te improviseeren middelen. III. Mate, waarin bovengenoemde taken zullen worden vervuld. 1. De vervulling van de in I sub A genoemde taak der weermacht moet volstrekt verzekerd zijn. 2. De mate, waarin aan de in I sub B 1 en C genoemde taken moet kunnen worden voldaan, beoogt de vervulling van onze plicht als zelfbe.

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 83