981 dit, veel stof opjagende onderwerp, niet van zooveel belang, doch de lezer vindt in de artikelen toch veel wat, voor onze genisten in de eerste plaats, wel overdenking waard is. Zoo is bij ons de vraag gerezen; zou het, vooral in verband met het veel grooter aantal mutatiën ook bij het wapen der genie, geen aanbeveling verdienen om naar een oplossing te zoeken, dat bij de takken van genie-diensten als de verbindings- en de radio-dienst, de personen, die leiding moeten geven aan de studie en de proefnemingen, zich geheel aan die taak kunnen wijden en als zoodanig lang kunnen continueeren? De Majoor der Infanterie Baron van Voorst tot Voorst zet zijne studiën over ontwapening (zie ook I. M. T. No. 8 en daarvoor) voort. De ontwerp-conventie vormt het onderwerp van bespreking. Mavors, September 1927. De Kapitein der artillerie de Bas, maakt in een opstel „Volkenbond en ontwapening" melding van het feit, dat ingevolge bevelen van den M. V. O. bij de dienstplichtigen zuivere begrippen moeten worden gevestigd omtrent de doelstelling van de weermacht, de beteekenis van den Volkenbond en het hierin tot uitdrukking gebrachte streven naar algemeene beperking van de bewapening. Door dezen maatregel wordt opnieuw een zwaren last op de collega's van het Nederlandsche leger gelegd. Immers het is lang niet een ieder gegeven om aan een gehoor van zeer uiteenloopende ontwikkeling duidelijke inzichten omtrent het vermelde vraagstuk bij te brengen. De schrijver voelt dit en wenscht aan hen, die met bedoelde theorieën zijn of worden belast, vingerwijzingen te geven over welke onderwerpen zij kunnen praten, en bronnen te wijzen, waaruit zij voor de te behandelen stof kunnen putten. Onder kleine mededeelingen, wordt melding gemaakt van de in Nederland bestaande actie voor vrijwillige dienstneming. Een streven dat, het blijkt ook uit een daarover handelend opstel in het Orgaan „Allen Weerbaar" 1927 No. 20, geenszins nieuw is. Doel van deze actie is, om den ontbindenden invloed op de Nederlandsche weermacht, die uitgaat van een groote groep, die het slechts te doen is om de politieke macht, tot een minimum te beperken. De actie voor vrijwillige dienstname wil trachten door het samenstellen van een vrijwillig contingent de nadeelen van de loting tot een minimum te beperken. Het orgaan „Allen Weerbaar" heeft zijne kolommen opengesteld voor propa ganda. W. schrijft over de voortgezette vorming der reserve-officieren en blijkt een voorstander van z.g. winterbijeenkomsten, waarbij alle te behandelen onder werpen door één zelfden officier worden behandeld. Schrijver klaagt er n. 1. over dat behandeling van verschillende onderdeelen, door verschillende offi cieren de zaak voordeniet volkomen ingewerkte reserve-officieren bemoeilijkt en vertroebelt. Is dit ook geen opmerking van waarde, voor de opleiding tijdens de herhalingsoefeningen van onze reserve-officieren? Kapitein Schmidt vervolgt zijne beschouwingen over het Nederlandsche velddienstvoorschrift en bespreekt: „de algemeene beginselen, waarop de ver dediging door de voorposten te leveren berust", alsmede de taak der verschil lende onderdeelen der voorposten. O. a. wijst schrijver op de taak van de vakreserve; we lezen daaromtrent „Het V. V. schrijft zeer terecht voor, dat de vakreserve in de eerste plaats de voorposten detachementen moet versterken. Hiervoor moet men niet lezen, dat zij de „bezetting" van zoo'n detachement versterkt, dit heeft geen nut, integendeel. Nemen we eens aan, dat van 2 detachementen het rechter wordt bedreigd, dan versterkt de vakreserve door stelling te nemen in het terrein tusschen de voorposten detachementen, waar door een aaneensluitend vuurfront wordt gevormd. Ook kan het voorkomen dat men de vakreserve opdraagt op haar plaats de verdediging te voeren. Voorts wijst de schrijver er op dat er een verschil in bestemming kan zijn tusschen de voorposten-reserve, die een actief element kan vormen en de vakreserve, die geen actief element doch een afwerend element vormt. De laatste kan een tegenstoot verrichten, de eerste ook een tegenaanval. Het opstel geeft voorts de volgende getallen afstand v. p. strook van hoofdmacht 5 K.M.

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 87