983 bindingen thans nog niet ten volle mogelijk, doch de schrijver koestert de hoop dat de wetenschap er in zal slagen om de verlangde verbindingen mo gelijk te maken. In zijne slotbeschouwingen zegt schrijver: In dit opstel hebben wij getracht aan te toonen, dat de vernielingen een krachtig wapen kunnen zijn in de handen van de bevelvoering. Bij de huidige middelen om de vernielingen tot stand te brengen stelt de bediening van het wapen der vernielingen hooge eischen van koelbloedigheid en handigheid. Vernielingen werken vaak als een twee snijdend zwaard. Het voortschrijden van de wetenschap doet ons hopen dat binnenkort dit wapen met een zoodanig gemak zal kunnen worden ge hanteerd, dat het een bijzonder machtig wapen zal worden vooral in handen van den verdediger. The Asiatic Review. OctoDer 1927. We vinden hier een artikel van onzen Oud-Gouverneur-Generaal D. Fock getiteld: 7he labour problem in the Dutch East Indies Archipelago. We mogen hieruit aanhalen „Het openleggen en het in cultures brengen van de verschillende eilanden van den N. I. archipel, met uitzondering van Java, moeten met kracht ter hand worden genomen. Voor Java is de tijd nabij, dat emigratie op uitgf breide schaal onvermijdelijk zal zijn. Op een overbevolkt eiland moet de strijd om het bestaan zeer moeilijk worden. Waar de eilanden rondom Java door het gemis aan voldoende bevolking economisch achterblijven is het duidelijk, dat er kapitaal noodig is 0111 die eilanden tot meerderen bloei te brengen. Natuur lijk dienen aan het daarheen vertrekkende werkvolk garanties te worden ver schaft, dat het een behoorlijk bestaan zal hebben, terwijl voorts al het moge lijke dient te worden gedaan om teleurstellingen te voorkomen. De tegenstan ders van de poenale sanctie bezigen het woord slavernij, doch dit is geheel onjuist en niet op zijn plaats. Het is een kwestie van het sluiten van een vrijwillig contract loopend over een zekeren tijdsduur- een contract waaraan voor de andere partij groote financieele offers zijn verbonden en groote moeilijk heden bijaldien het contract niet wordt nageleefd. Het werk in de tuinen moet zonder onderbreking plaats hebben, anders gaat de oogst verloren of in ieder geval worden tegenslagen ondervonden. De algemeene wensch is dat een goed kolonisatiesysteem mettertijd zal leiden tot afschaffing van de poenale sanctie en hierop moet het streven zijn gericht. Totdat dit oogenblik zal zijn bereikt moet echter de poenale sanctie behouden blijven, waarbij nauwkeurig alle maatregelen zullen zijn in acht te nemen in het belang van het werkvolk." Voorts treffen we aan een studie van Edmond Trainin: The röle of Indo - China in the far-East problem. We vinden hierin de volgende woorden: Naar de meening van onze politici is de politiek van een Fransch-Britsche entente met betrekking tot Azië de zekerste waarborg voor het behoud van de vrede tusschen die mogendheden die eventueel oorlogvoerenden zouden kunnen worden. Japan heeft bij de recente gebeurtenissen in China bewezen te streven naar een goede verhouding met Frankrijk. Zij die het tegendeel vreezen en meenen dat die mogendheid moeilijkheden zal gaan scheppen in het verre Oosten hebben het aan het verkeerde eind. Maar het dient te worden herhaald dat een samengaan van Engeland en Frankrijk in Azië de sluitsteen is van het gebouw dat met zooveel moeilijkheden is opgezet doch ook met zooveel wederzijd- sche loyaliteit. Het is waar dat deze twee volken zeer verschillend zijn en zich langs geheel uiteenloopende wijzen hebben ontwikkeld, zij hebben dus ook bepaalde aspiraties waarmede rekening dient te worden gehouden. Doch Engeland en Frankrijk hebben tevens een zelfde politiek oogmerk n. 1. de vrede en welvaart van lndië en Indochina te verzekeren. De gevaren van den huidigen toestand zijn tweeledig: le het Bolsjevisme en 2e een oorlog, die in den Pacific zou kunnen worden gestreden, maar waarbij Indonesië het gelag zou betalen. Geen van beiden heeft er belang bij zich af te scheiden van Japan, dat een waardevolle bondgenoot is tegen het Bolshevismegezamenlijk kunnen zij het groote werk, dat zij in Azië hebben tot stand gebracht be schermen tegen de sociale bewegingen, die de toekomst van beide naties zouden kunnen vernietigen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 89