985 De 75 m.M. is het eenige kanon voor onmiddellijken steun waarover wij' beschikken. De infanterie zal er nooit te veel van hebbenzij zal altijd vinden dat zij er niet genoeg van heeft, ook zal zij nimmer zonder angst een ge deelte zien bestemd voor contrabatterij. De bevelvoering dient te strijden tegen deze gevoelens bij de infanterie en moet zich daarop voorbereiden. Op gevaar af dat ons eenigermate het verwijt zal kunnen treffen dat hierboven wordt aangevoerd, meenen we, bij het maken van vergelijkingen met ons leger er toch op te moeten wijzen, dat de Fransche divisie over 48 stuks veldge schut beschikt terwijl wij bij onze divisiën slechts 24 kanonnen hebben. Bulletin Beige des Sciences Militaires. September 1927. De studie Les operations de l'armée beige" wordt voortgezet. Majoor de Cae geeft eene studie: L'idée de manoeuvre dans les petites unites d'infanterie"Schr. tracht aan te toonen, dat voor 1914 en ook nog tijdens de eerste jaren van den grooten oorlog de manoeuvre slechts werd toegepast door de grootere eenheden als regimenten en daarboven, doch hoe vooral de toename in aantal en in uitwerking van de automatische wapens ertoe geleid heeft, dat ook de kleinere onderdeelen door oordeelkundige afwisseling en combinatie van vuur en beweging op het gevechtsveld kunnen manoeuvreeren. Luitenant-colonel Colpin geeft een goed doorwrochte studie„Ldinstruction du cadre et de la troupe". Hoewel ongetwijfeld interessant, zal de studie weinig nieuws baren voor degenen, die gevolgd hebben hetgeen in het afgeloopen jaar hierover in ons eigen periodiek en in de buitenlandsche tijdschriften werd te berde gebracht. Voor wat betreft de practische oefeningen concludeert schr. ongeveer als volgt, nien moet: de oefeningen doen voorbereiden door al het kader en het kader daartoe den dag te voren het met de oefening te bereiken doel mededeelen; voor den aanvang den troep op de hoogte brengen met het gestelde doel; trachten het kader tot intellectueele medewerking te nopen en eveneens alle zeilen bijspannen om den troep niet alleen met de ledematen maar ook met het verstand te doen werkenden beschikbaren tijd zoo nuttig mogelijk besteden; een terrein kiezen waar de oefening, gezien het beoogde doel, tot haar recht kan komen; de oefeningen geleidelijk in moeilijk heid doen toenemen; de oefeningen steeds gronden op een eenvoudig maar waarschijnlijk tactisch geval en waar het mogelijk is den tegenstander uitbeel den; de oefeningen te voren bespreken; het terrein te voren grondig bestu- deeren en het zooveel mogelijk in overeenstemming met de werkelijkheid bezetten; elke oefening besluiten met een bespreking van den invloed en de uitwerking, die in werkelijkheid het vuur op de bewegingen en het verloop zou hebben gehad. Een volgend weinig dankbaar, maar niettemin hoogst belangrijk onderwerp, dat door den majoor Derousseaux onder de oogen wordt gezien is „l'emploi tactique des corps des transports en guerre de mouvement"Schr. stelt zich ten doel de officieren in kennis te brengen met een korps, dat men in tijd van vrede zelden of nooit op het tooneel ziet verschijnen en voorts eenige moeilijkheden, die het tactisch gebruik van de treinen mede brengt, onder de aandacht te brengen. Schr. slaagt hierin volkomen, waarom zijn studie ook voor ons waarde heeft. Bij tactische oefeningen op de kaart wordt aan de treinen, zelfs aan de gevechtstreinen meestal weinig aandacht geschonken, en toch vormen zij een belangrijk orgaan, dat nimmer te missen is, steeds bij de hand moet zijn en dat, indien men niet zorgvuldig regelingen treft, de weinige beschikbare wegen verspert. Luitenant-colonel d'artillerie Thomas bespreekt Methode de tir par obser vation biaxale". De waarneming in bijzondere gevallen, als met zijposten, van op zij enz. verheugen zich den laatsten tijd in de aandacht van verschillende schrs. Het komt ons voor dat onze artilleristen op dit gebied zeker niet bij hunne buitenlandsche collega's ten achter staan. Majoor Médecin Leman vervolgt zijne vroeger reeds aangevangen studie ,,L'organisation et le fonctionnement du service de santé militaire". Nog steeds stelt schr. het geduld op de proef van hen, die conclusies voor het

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 91