986 heden wenschen. Besproken wordt aan de hand van een paar voorbeelden uit de krijgsgeschiedenis: le service de S. japonais pendant Ia guerre russo- japonaise" alsmede dien dienst tijdens eenige jaren die den oorlog van 1914- 1918 vooraf gingen. Het gaat in deze vnl. over het vraagstuk snelle evacuatie of een spoedig chirurgisch ingrijpen desnoods onder minder geriefelijke omstandigheden Bulletin Beige des Sciences Militaire. October 1927. De studie Les opérations de l' armée beige" wordt voortgezet. Eveneens die getiteld „Pro- blème de la sureté" waarin de „Guerre de 1870" wordt besproken. Capitaine Béretzé-Colet vervolgt zijne studie „Doctrines d' emploi de l' artillerie" (zie I. M. T. No. 10). Thans vraagt de schrijver onze aandacht voor de Preparation de l' attaque en wel het gebruik van de artillerie vóór den stormaanval. De Duitsche, Engelsche en Fransche inzichten (de Belgische zijn identiek aan de laatste) worden kort weergegeven. Uit de conclusien moge de volgende uitlatingen worden weergegeven„De taak van de artillerie omvat vernieling, neutraliseering en afsluiting. De vernieling eischt veel tijd en veel munitie. Zij is niettemin onvermijdelijk om sommige vijandelijke (vuur)organen buiten werking te stellen en bressen te schieten in de ijzerdaad versperringen. De neutraliseering richt zich tegen commando- en waarnemingsposten en tegen engins de feux en het daartoe behoorende personeel. Rookgranatén en speci ale granaten kunnen met voordeel worden aangewend. De afsluiting belemmert vijandelijke reserves in hare bewegingen. De duur van de artillerievoorberei ding hangt geheel van den tactischen toestand af (ontmoetingsgevecht of aanval op een stelling, aard van de hindernissen), voorts van den staat van het materieel, het moreel van den vijand, enz. Een korte voorbereiding is slechts mogelijk als des aanvallers artillerie talrijk en machtig is. Het uur van den aanval is van grooten invloed op de voorbereiding. Ook geven de regle menten nadrukkelijk aan, dat het bij een aanval op een stelling, de commandant is, die het vuur van den stormaanval bepaalt, terwijl in het ontmoetingsgevecht, de infanterie het gunstige moment aangeeft. Major de Cae vervolgt het betoog over „l'idée de la manoeuvre dans les petites unites" en ziet allereerst de vraag onder het oog „onder welken vorm komt de manoeuvre van de kleine infanterie-eenheden tot uiting." De manoeuvre met het vuur kan ten doel hebbenneutraliseeren van 's vijands vuur op de aanvallende eenheid, ten einde deze vooruit te brengen (vuur en beweging gaan hier samen in een frontale actievuur in de beweging is de meest volledige uitvoering van deze manoeuvre)voorts vuurconcentratie op bepaal de punten b.v. bijzonder sterke punten in 's vijands front, of vuurconcentra- tie's om gaten in de eigen linie te stoppen, dan wel een eigen flank te bevei ligen tenslotte om een verkregen succes uit te buiten door flankeerend vuur of door vuur in den rug van nog standhoudende vijandelijke afdeelingen. De manoeuvre met de stootkracht (manoeuvre partielle par le mouvement) kan beoogen de stootgroepen in de gelegenheid te stellen voorwaarts terrein te winnen of wel kwetsbare punten van den vijand aan te vallen (flanken, enz.)j dan wel een niet voorzien gevaar af te wenden. Uit een en ander volgt dan weer, dat de manoeuvre der kleine eenheden, in haar vollen omvang omvat een samenvoeging van partieele manoeuvres van vuur en beweging, want een ver nieling van vijandelijke afdeelingen door vuur heeft geen zin als men niet tevens zelf terrein wint, enz. Elke manoeuvre van elke kleine afdeeling moet een voorafgesteld doel ten grondslag liggen, welk doel bepaald wordt op grond van den toestand waarin den tegenstander verkeert en in overeenstemming met het terrein. Men houde echter ook ter dege rekening met 2 andere factoren n. 1. de eigen opdracht en de beschikbare middelen. Schrijver komt dan op de manoeuvre van de kleinste eenheid, de groupe de combat. En hoewel schrijver te kennen geeft, dat hij hier niet de samenstelling van die groep in het debat wenscht te brengen zegt hij toch „men kan de vraag stellen of de groep in zich zelf voldoende krachten heeft," en voorts „dat de jongste wijzigingen in het regle ment de inconvenienten niet hebben weggenomen," ,,C' est done le peloton qui formera 1' élément de base dans 1' exécution au combat."

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 92