Voordat de sterkte op Java werd verminderd met de 2 veldbatal- jons buiten divisie-verband, waren dus voor overplaatsing naar de buitengewesten beschikbaar 54 niet-Europeesche compagnieën tot een gezamenlijke sterkte van 8778 man. Op de buitengewesten waren toen 7387 man. Na het vervallen van de 2 genoemde bataljons verminderde de sterkte aan niet-Europeesche minderen op Java met 972 man of wel 11 °/o, terwijl de sterkte op de buitengewesten toenam met 955 man of wel 13 °/0. Het spreekt vanzelf dat hierdoor het aantal overplaatsingen naar verhouding vermeerderde en dus de onrust bij de veldbatal- jons toenam. ad. 4. De invoering van en later de uitbreiding van de karabijnmitrailleurs is mede van invloed geweest op de overplaat singen. Hoewel ook de bedieningen van die wapens in aanmer king komen voor overplaatsing naar de buitengewesten, is het toch alleszins begrijpelijk, dat tot overplaatsing van deze militairen niet zoo spoedig wordt en in het belang van de opleiding ook niet kan worden overgegaan als bij de overigen. ad. 5. Sedert de formatie van 1922 zijn de paardenoppassers begrepen in de sterkte der bataljons, hetgeen wederom van invloed is geweest op de overplaatsingen van de overige militairen. ad. 6. Het belasten van de troepen ook op Java met verschil lende politioneele diensten als wacht-, transport- en bewakings diensten deed het aantal militairen, dat aan de gewone diensten wordt onttrokken toenemen, hetgeen uiteraard ten nadeele kwam van de oefeningen, dus van de verdere opleiding van de militairen. ad. 7. Het terugbrengen van het aantal depotbataljons van 3 op 2 deed wel is waar het aantal oude manschappen bij die bataljons verminderen, doch hiertegenover stond, dat al spoedig bleek, mede door het feit dat de opleidingsduur niet meer vol doende was te achten, omdat aan den hedendaagschen infanterist hoogere eischen moeten worden gesteld, dat de capaciteit van de beide depotbataljons niet voldoende was, zoodat het noodig werd een tweetal compagnieën van de veldbataljons met de opleiding van recruten te belasten, waardoor dus het aantal compagnieën beschikbaar voor de overplaatsingen verminderde. Wat hierover gezegd is voor de mindere militairen geldt uiter aard ook voor een groot deel van de officieren en voor het lagere kader. Sedert is gelukkig een aanzienlijke verbetering ingetreden door de onlangs plaats gehad hebbende uitbreiding van de in fanterie op Java. De sterkte van de compagnie toch is met 27 man (4 man kader en 23 manschappen) verhoogd, terwijl daarenboven twee marechaussee bataljons werden opgericht en de bestaande mare chaussee compagnieën door gewone infanterie compagnieën wor- 903

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 9