Aan het slot van dit artikel moge ik nog eenige beschouwingen vastknoopen over de toepassing van de radio in het leger. Het gevaar voor de geheimhouding der berichten is inhaerent aan de radio. Dit mag men nooit uit het oog verliezen. Slechts die verbindingen mogen radiografisch geschieden, welke niet middels draadtelefoon of lijntelegraaf kunnen worden tot stand gebracht en voorts gedurende den tijd, dat een draadverbinding nog niet is uitgelegd, dan wel tijdelijk is gestoord. Aan dit bezwaar van de lastige geheimhouding komt men gedeeltelijk tegemoet door: le. een goed deugdelijk codestelsel. Men moet beschikken over meerdere codes welke slechts kort in gebruik mogen zijn om de kans tot ontcijfering te verminderen. 2e. Snel van golf te veranderen. 3e. Indien men van de golven onder de 100 Meter gebruik maakt, heeft men rekening te houden met de zeer groote reik wijdte door indirecte straling, waardoor het mogelijk is, dat de berichtenwisseling op grooten afstand door een tegenpartij kan worden gevolgd. Naast de vele voordeelen van de kortegolf, kan men de te groote reikwijdte voor het militaire gebruik als een nadeel aanmerken, dat naar dzz. meening echter niet opweegt tegen de vele gunstige factoren, welke voor de kortegolf pleiten. Bovendien is het nadeel weer gedeeltelijk te ondervangen door toepassing van ad 1 en 2 hiervoren en verder door, a. voor de belangrijke stations gebruik te maken van de grootste golflengten welke nog goed doorkomen (zie de tabel). Op grooten afstand van een zendend station zullen nl. de „groote" kortegolven gedurende een langere periode van het etmaal niet gehoord worden. Zoo is practisch gebleken, dat de 40 Meter golf te Boven- Digoel (circa 4000 KM.) gedurende de morgen- en mid daguren niet doorkomt, terwijl de 18 meter golf gedurende dien tijd zeer goed wordt ontvangen, 's Avands en 's nachts geven beide golflengten vrijwel dezelfde ontvangst. Het is dus gewenscht om belangrijke berichten, welke eenigen tijd van waarde zijn in golven van 40 Meter en daarboven over te brengen althans overdag. b. Door de energie niet grooter te maken dan strikt noodzakelijk. Het is nl. mogelijk de beschikbare energie te verkleinen en wel door minder zendlampen te gebruiken of door de plaat spanning te reduceeren. Na de bespreking van de moeilijke geheimhouding der berichten bij de radio, komt ter sprake of telegrafie dan wel telefonie moet worden toegepast, dan wel beide. 90

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 10