Ik ben van oordeel, dat in de eerste plaats het verkeer in morse- teekens, dus telegrafisch moet geschieden en daarnaast telefonisch. Het is een praktisch feit, dat niet iedereen voor de radiomicro- foón kan spreken. Telefoneeren op zichzelf is voor het personeel lastig, in het bijzonder voor het niet-Europeesche personeel, dat Hollandsch spreekt. Indien geen duplexverkeer (gelijktijdig spreken, zooals normaal bij de Iijntelefonie) kan worden toegepast, geeft de overbrenging van berichten bij telegrafie minder moeilijkheden, minder kans op het maken van fouten (vooral bij toepassing van code) dan bij telefonie en zal ook de tijd voor het afwikkelen der correspon dentie zeker niet langer duren. Elk telegram of fonogram moet worden gecollationneerd door het ontvangende station. Ook de geheimhouding loopt gevaar bij telefonie. Is duplexverkeer mogelijk en zijn de berichten kort en slechts van momenteele waarde, dan kan met succes telefonie worden toegepast. Bij de radioverbindingen der artillerie streeft men naar dit du plexverkeer. Teneinde in staat te zijn een technisch oordeel uit te spreken omtrent de toestellen, de te bezigen golflengte, de mogelijkheid van het tot stand brengen der radioverbindingen op de meest eco nomische wijze met een hoog bedrijfsrendement, is het noodzakelijk, dat bekend zijn: le. Het totaal aantal gewenschte radioverbindingen in het leger, zoowel voor tactische en strategische doeleinden, als ook voor de politioneele taak van het leger en het opheffen van buiten posten uit hun isolement. De indeeling der stations in groepen, waarbinnen onderling correspondentie wordt gevoerd. De mededeeling, of de diverse groepen ook onderling in radioverkeer staan en zoo ja welk station van elke groep daartoe wordt aangewezen. 2e. De te overbruggen afstanden bij de diverse verbindingen. 3e. Welke verbindingen telegrafisch en welke radiofonisch moeten woiden bediend en waar de mogelijkheid moet bestaan om beide toe te passen. Voor welke verbindingen duplex verkeer zeer gewenscht wordt geacht. 4e. De wijze van transport der verschillende stations. 5e. Welke verbindingen belangrijk zijn te achten en dus moeten beschikken over golfbanden voor het snel veranderen van golflengten. Voor elke verbinding, welke ten allen tijde moet blijven bestaan, moeten steeds twee stations worden aangewezen, die 91

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 11