Een direct antwoord is thans niet mogelijk. De voor- en nadeelen der beide soorten golven zijn bekend. De bediening der toestellen, indien men ook aan de ontvangst van de lange golf hooge eischen stelt, blijft gelijk en zooals reeds vermeld het automatisch bedienen van toestellen is spoedig aan te leeren. In de practijk is kortgeleden bijv. gebleken, dat een 7-tal Europeesche geniesoldaten le klasse radio-telegrafist na een practische vooropleiding in seinen en sounderen in 5 maanden tijd voldoende geoefend waren om korte-golftoestellen automatisch te bedienen. Behalve de toestellen voor de beschreven proefneming zijn bij het Bataljon Genietroepen in 1927 nog aangemaakt twee „Mini- watt" kortegolfzenders, waarmede eenigen tijd geëxperimenteerd werd. Ontvanglampen werden hierbij voor het zenden gebruikt. De antenne werd 1 /2 Meter boven den grond gespannen. De resultaten waren: Op iy2 KM. was duplex telefonie (dus kruisspreken) op den golfband 28 65 Meter zeer goed. Op 3 KAK afstand kwam de telefonie voor enkele golven nog goed door, doch op 6 KM. niet meer. Telegrafie bleek nog op grooteren afstand zeer goed. De primaire energie bedroeg slechts 6 watt Toen dzz. de eisch bekend wérd, welke aan dergelijke zeer lichte draagbare stations door het leger wordt gesteld n. 1. 8 KM. telefonie (liefst duplex) en 20 KM. telegrafie, werden de verdere experimenten met vorengenoemde kleine zenders gestaakt. Daarna werden twee kleine proefzenders gebouwd met een primaire energie van 14 Watt. Wederom werden ontvanglampen voor het zenden gebezigd. Teneinde de absorptie te verminderen der directe straling van de beschikbare zeer geringe antenne-energie, welke bij de Miniwatt- zenders op /2 Watt en bij deze proefzenders op 3]/2 Watt is 'te te stellen, werd het golflengtebereik vergroot van circa 90 tot 230 Meter. Telefonie Duplexverkeer op 8 KM. is hierbij mogelijk gebleken. De provisorische proefzenders worden constructief omgebouwd, waarna de proeven zullen worden voortgezet. Tjimahi 7 Januari 1928. 93 Om zich een voorstelling te kunnen maken van deze orde van grootte, bedenke men dat een lamp van 50 kaars reeds 40 Watt verbruikt.

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 13