Man sieht also deutlich, dasz die Hauptkunst eines Truppen- führers darin besteht, das Terrain zu erkennen, aus Allem was für ihn giinstig ist Vortheil zu ziehen." General principien vom Kriege Friedrich der Grosze. A. Accoord. I. Bovendien ligt in het voorgaande wel degelijk weer een hoofd beginsel opgesloten. Tracht steeds een slag vóór te komen, maar zorg nooit een slag achter te zijn. Commander c'est prévoir. Erst wagen, dann wagen. A. Door vooruit te zien, zijn in dit geval de voordeelen, welke het terrein U kan brengen, onder Uwe bijzondere aandacht ge bracht. I. Laten we nu een stap verder gaan en zien wat voor posifiefs het uitvoeren van de opdracht brengt! A. Ik wilde U juist nog vragen mij duidelijk te maken hoe het verschil in appreciatie betreffende de vijandelijke krachten, zooals dat door U als uitersten bij de bevelhebbers X. en IJ. werd gede monstreerd, tot uiting komt bij het uitvoeren van de opdracht! I. Wanneer gij mij goed hebt gevolgd, zult ge begrijpen, dat ik op deze vraag, algemeen gesteld, geen antwoord kan geven. Bij de tactiek moet gij er U vooral voor hoeden, en daar kan niet vaak genoeg de aandacht op worden gevestigd, U aan alge- rneene beschouwingen te blijven vastklemmen. In de tactiek hebben we steeds een geval, dat zijn eigen oplossing vraagt. (A. T. V. p. 7). Daarbij komt de toepassing van de grondregels en methoden in het geding, welke zich behoort te richten naar de bijzonderheden van den daadwerkelijken toestand, die voor elk geval weer anders is. (Voorbericht A. T. V.) Om Uw vraag dus goed te kunnen beantwoorden, zou ik een speciaal geval in een bepaald terrein moeten behandelen, hetgeen mij te ver zou voeren en ook niet noodig is om U te overtuigen van mijne zienswijze dat tactiek niet vaag is en wat het punt van uitgang is geweest! Het zooeven door mij aangehaalde voorbeeld geeft U echter al een geval, waarbij de waardeering van de vijandelijke strijdkrachten bij het uitvoeren van de opdracht tot uiting komt. 95

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 15