1. VERSLAG OMTRENT KORTEGOLFPROEVEN OP JAVA. i) door Ir. J. DE JONGH SWEMER, Kapitein der Genie. Doel der proefneming. Bij de deelname van de radio-afdeeling der Genie aan de politiek- politioneele taak van het Leger tijdens de November-onlusten in 1926 in het Bantamsche bleek, dat de korte golfband van 2226 meter, welke de vervaardigde kortegolfzenders destijds konden uit zenden, gedurende de nachtelijke uren (van circa 12 uur 's nachts tot 7 uur 's morgens) niet door kwam op afstanden tusschen Serang, Laboean en Tjimahi, varieerend van 45 tot 175 K. M. hemelsbreed. Me. dezen golfband van 2226 meter waren kort te voren in September en October 1926 tijdens een meerdaagsche oefening op verschillende afstanden op Java met zeer gunstig resultaat proeven genomen gedurende de morgen-, middag- en avonduren tot 8 uur n.m. Het beschikbare radio-personeel, dat zelfstandig de kortegolf- toestellen kon bedienen, was toen te gering in aantal om met ploegen dag- en nachtproeven te houden. Wel werd aan het eind van de oefening gedurende 2 nachten van 12 u. 's nachts tot 7 u. v. m. een nachtoefening gehouden tusschen Banjoewangi en Anjer, waarbij de verbinding in die uren niet tot stand kwam, doch deze proefneming was van te korten duur om daaruit conclusies te trekken te meer, omdat op beide nachten, de militaire stations, naar mij uit een desbetreffende klacht van P. T. T.-autoriteiten bleek, de overzeesche correspondentie van de P. T. T.-stations sterk stoorden (toevallig werkte het publieke verkeer op dezelfde golflengte), aldus op Rantja-Ekek zeer hard werden gehoord. Na deze teleurstellende ervaring werd besloten de kortegolf zenders te bouwen voor een golfbereik van circa 18 tot 60 Meter en verschillende golflengten binnen dezen band op diverse afstan den op Java continued gedurende 24 uur te beproeven. 81 Met 1 grafiek en 3 foto's.

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 1