I. Neen! Weet ge wat funest werkt, wanneer de begane fouten ais even zoovele ongunstige puntjes in de beoordeeling worden teruggevonden. A. Dus geen beoordeeling? I. Zeker, doch anders. Waar gewerkt wordt, worden fouten gemaakt. Uit de oefeningen, maar ook uit de fouten, moet leering worden getrokken. Door op de gemaakte fouten te wijzen, wordt dit bereikt. Een volgende maal dus letten of de critiek vruchten heeft ge dragen. Komen dezelfde, of andere fouten terug; er weer op wijzen, duidelijk, beslist. Het inzicht in het wezen der zaak moet worden ontwikkeld. Zijn de eindresultaten goed, dan wordt dit als een algemeen oordeel in de beoordeeling neergelegd. Blijven resultaten achter wege, hetzij door gebrek aan kennis, gemis aan inzicht, of wat dan ook, dan behoort het ongunstig oordeel, gegrond dus op de ervaring van vele oefeningen, te worden bekend gesteld. A. Het kan toch niet aangenaam zijn, bij eene bespreking op zijne fouten te worden gewezen. Er zijn zooveel toehoorders, en als regel jonger in rang. 1. Natuurlijk, het is aangenamer een pluim dan een afkeuring te ontvangen. Maar laat men ook de critiek, welke genomen maatregelen ver oordeelt, niet als een afkeuring beschouwen. De bedoeling is toch niet anders dan aan te toonen, hoe het onder dergelijke omstandig heden, wat de hoofdbeginselen betreft, een volgende keer niet moet gebeuren. Iedereen weet, dat aanvoering niet makkelijk is, dat de moeilijk heden legio zijn, dat de oefeningen worden gehouden om te leeren en hoe kan nu leering worden getrokken, wanneer het werkelijk ontoelaatbare niet mag worden genoemd, ook al heeft het plaats gehad? Juist, de toehoorders! Vergeet toch niet, dat uit een deskundige bespreking als regel iedereen wat leert. Dat bij algemeenheden, die de kern niet raken iedereen onvol daan weggaat. Hoeveel malen heb ik niet gehoord na een goed geleide bespre king te hebben bijgewoond: „ik heb van de bespreking het meeste geleerd". A. Ja, die belangstelling is ook aan mijn aandacht niet ontgaan. Het is mij zelf meermalen overkomen, dat bij eene door mij geleide bespreking zoolang het een uiteenzetting van het verloop 102

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 22