van de manoeuvres betrof, de aandacht slechts matig was, doch de belangstelling van het auditorium zichtbaar vermeerderde, toen de genomen maatregelen critisch werden beschouwd. I. Te veel tijd wordt dikwijls verspeeld met een langdradige uiteenzetting van het verloop. Geef een korte, degelijke critiek; waarbij ge de hoofdzaken belicht; waarbij ge duidelijk uiteenzet waar het zwaartepunt voor de beslissingen moest worden gezocht, laat eens goed uitkomen door wélke maatregelen de kans op suc ces aanzienlijk zou zijn vergroot, en ge zult over gebrek aan belangstelling niet te klagen hebben. Vergeet ook niet, dat onder de toehoorders er vele zijn, die de bespreking met oordeel volgen, die het zondigen tegen de hoofd beginselen hebben opgemerkt en waarover de critiek nu zwijgt. Welke gevolgtrekking moeten zij maken; de bevelhebber faalde, doch de leiding was evenmin op de hoogte! A. Zwakke heelmeesters I. Nu, zoo sterk behoeft het niet te worden uitgedrukt. Maar een leiding, die geen critiek durft uitspreken uit vrees van onaangenaam te zijn (wat nooit de bedoeling kan wezen) is zfch van zijne verplichtingen niet bewust. Trouwens mijne ervaring is, dat juist door het aanhooren van een, laten we het dan noemen, scherpe critiek, tactische kennis wordt opgedaan. Zij, die nog niet dikwijls in de gelegenheid zijn geweest gecom bineerde troepenafdeelingen aan te voeren, moeten veelal uit deze besprekingen leeren, hoe de opdracht had behooren te zijn uitge voerd; zij krijgen inzicht, hoe in de verschillende gevallen moet worden gehandeld d. w. z. in hoeverre men gebonden is aan hoofd beginselen, waartegen niet mag worden gezondigd en in hoeverre men vrijheid heeft om al naar gelang van de beoordeeling van den toestand, de noodige maatregelen te treffen. In enkele oefeningen worden de hoofdzaken geleerd en wat het voornaamste is, beginnelingen krijgen, na wat ervaring te hebben opgedaan, het vertrouwen, omdat zij bemerken, dat door logisch denken veelal de richting kan worden gevonden, waarin de oplos sing moet worden gezocht. Zij, die aanleg hebben, worden op deze wijze snel geoefend Door water en melk critiek wordt niets geleerd. A. De critiek kan scherp zijn zonder te kwetsen. 1. Natuurlijk. Ik zou zeggen, het gaat meer om de zaak dan om den persoon! Bovendien, zijn de maatregelen over het algemeen goed genomen, dan deert een opmerking niet. 103

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 23