begrijpen welk een groot gevaar in dit middel schuilt, wanneer het niet op deskundige wijze wordt aangewend. Alleen dan zal deze wijze om de handelingen van den vijand te demonstreeren voor de oefening vruchten afwerpen, wanneer deze afdeelingen overeenkomstig de werkelijkheid worden ingezet. Maar wee den leider, die het instrument uit onkunde verkeerd hanteert. A. Ik geloof niet, dat een verkeerd gebruik d. w. z. een gebruik niet overeenkomstig de werkelijkheid, zoo'n funest gevolg zal hebben, als gij veronderstelt. Wanneer de afdeelingen anders optreden, dan de vijand ver moedelijk (zeker weten doen we het nooit) in de werkelijkheid zou gedaan hebben, nu dan krijgen we een bijzonder geval. I Qe vergeet, dat de afdeelingen worden gebruikt om te de monstreeren, dat een maatregel van de eigen partij goed of fout is geweest. Ook het optreden van den vijand is dus wel degelijk gebonden door den toestand, die uit het algemeene denkbeeld is geschapen. Een voorbeeld, d. w. z. het aangeven van een bepaald geval, zal hier ook weer duidelijker spreken, dan lange algemeene be schouwingen. Verondersteluit het algemeen denkbeeld, de opdracht en de verstrekte gegevens over den vijand volgtdat de eigen partij de tegenpartij moet verwachten uit het N. O., terwijl zijn marsch- richting in verband met de opdracht N. is. De maatregelen worden nu goed tegen de bedreiging uit het N. O. genomen. De leider zet de in de hand gehouden afdeeling tegen den linkervleugel in, waardoor de eigen partij, niettegenstaande de ook op dezen vleugel zich bevindende gevechtsbeveiliging een echec lijdt. Wil de leider hierdoor aantoonen, dat te veel aandacht is besteed aan den bedreigden en te weinig aan den niet bedreig den vleugel dan sticht hij verwarring instede van leering te schenken, wat de bedoeling was. Dit is natuurlijk een sterk overdreven voorbeeld, doch de kans is zeer groot, dat, wanneer de leiding niet helder tactisch denkt en de toestand ook bij den vijand niet terdege in overweging neemt, dat dan foutief met de in de hand gehouden troepen wordt geageerd. (wordt vervolgd). 105

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 25