De bij verschillende golflengten op bepaalde afstanden optre dende doode zones (skipped distance) zouden hiermede zijn vast te leggen, i) Deze tijdroovende proefneming nu heeft, mede in verband met den voor oefeningen meest gunstigen tijd van het jaar, kortgeleden gedurende den drogen tijd van Juli tot einde October 1927 plaats gehad. Golflengten, afstanden en werkwijze. In begin Juli 1927 vertrok een detachement van de radio-afdee- ling onder den len Luit. der Genie Tulfer in een Ford-truck met een compleet kortegolfstation uit Tjimahi in Oostelijke richting. Achtereenvolgens werden de navolgende plaatsen op Java be zocht. Standplaatsen van het reizende station. Afstand hemelsbreed tot Tjimahi Tandjong-Sari Madjalengka Cheribon Poerwokerto Djocja Madioen Probolinggo Banjoe Wangi 28 KM. 75 112 200 350 450 525 760 Op elke standplaats werden de volgende golflengten uitgepro beerd: 18, 22, 26, 30, 35, 40, 45, 50 en 54 Meter. Op de vastgestelde werkdagen werden twee golflengten be proefd, beginnende met de grootste golf. De 18 meter golf werd afzonderlijk onderzocht. In verband met de continueele werkwijze gedurende 24 uur werd een ploegenstelsel gevormd met een onafgebroken diensttijd van 8 uur. Het station te Tjimahi en het reizende station seinden beurtelings een kwartier, binnen welken tijd op de twee golflengten van den dag, 7 a 8 minuten werd geseind. Door een eenvoudige manipulatie aan de zenders is het thans n. 1. mogelijk binnen enkele seconden van de eene golflengte op de andere over te gaan. 82 Onder doode zones wordt in dit artikel verstaan, niet alleen de plaatsen binnen het stralende gebied, waar ontvangst gedurende het geheele etmaal niet mogelijk is, doch ook het wegvallen gedurende eenige uren van de be schouwde golflengte op een bepaalde plaats binnen dat gebied.

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 2