5. OPMERKINGEN n. a. v. het artikel: „Een nieuwe organisatie van de Infanterie-sectie." I. M. T. 1928 No. 1 blz. 1 e. v. door P. H. KIESEL. Vooropstellende, dat, hetgeen door den Kapitein der Infanterie J. G. K. Kemmerling naar voren wordt gebracht, het meerendeel der Infanterie-officieren (zoo niet allen) uit het hart gegrepen zal zijn, wil het ondergeteekende tóch voorkomen, dat in opge meld artikel een paar zinsneden staan, die niet door ieder zul len worden onderschreven. bldz. 2 (midden) „Aangezien deze nadeelen voornamelijk tot „uiting komen in het aanvallend gevecht, zij het ons vergund, „tot goed begrip van het navolgende, enz bldz. 8, C. „Ten slotte moet nog als bijkomstig nadeel van „de gemengde brigade worden aangemerkt de omstandigheid, „dat het in den regel onmogelijk zal zijn om met voldoend „sterke stootkracht te manoeuvreeren." bldz. 9. 2e lid. „In het bovenstaande namen wij alleen de „in het aanvallend gevecht aan den dag tredende nadeelen van „de gemengde brigade in beschouwing. In het verdedigend gevecht „komen deze nadeelen niet of in slechts geringe mate tot uiting." Naar het oordeel van ondergeteekende is de omstandigheid, „dat het in den regel onmogelijk zal zijn, om met voldoend sterke stootkracht te manoeuvreeren" niet als bijkomstig nadeel, maar als één der grootste nadeelen te qualificeeren. Doch dit moge per slot van rekening een questie van appre ciatie zijn zeker is het, dat de „aan den dag tredende nadee len van de gemengde brigade in het verdedigend gevecht" minstens even sterk „tot uiting komen" als bij het aanvallend gevecht (mits men onder „verdedigend gevecht" niet alleen het gevecht in de vuurlinie, maar óók het optreden van alle reserve- afdeelingen verstaat. Bij het verdedigend gevecht toch zijn 2 kenmerkende perioden te onderscheiden le) vanaf het oogenblik, dat de vijandelijke aanval zich tee kent, tot even voordat de aanvaller den stormaanval inzet (het zuivere vuurgevecht volgens vuurplan) 2e) vanaf het moment, dat de aanvaller begint te stormen tot en met de eindbeslissing, welke kan zijn 113

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 33