Kwade-Droes (Malleus). Spoedig deed dan ook de kwade-droes als eerste oorlogs ziekte in het Oosten zijne intrede. Eerst traden hier en daar sporadische gevallen op, spoedig gevolgd door meerdere, totdat in begin December, 1914 bij een Cavalerie-regiment 130 paarden moesten worden afgemaakt. Hoewel bekend was, dat in alle groote oorlogen de Kw. Dr. een groote uitbreiding genomen had, waren, waarschijnlijk met het oog op het feit dat Duitschland voor het begin van den oorlog zoo goed als geheel vrij van Kw. Dr. was, geen bijzondere maat regelen getroffen. (Hier wordt bedoeld speciale maatregelen in verband met de nieuwere onderzoekingsmethoden). Het Bacteriologisch-laboratorium van de Militair Veterinar Aka- demie was de eenigste militaire instelling, welke ingericht was op bloedonderzoek. Reeds de eerste maanden liet het zich aanzien dat het op treden van Kw. Dr ook dit maal zich sterk zou doen gevoelen. Eind 1914 nam de Kw. Dr. onder de paarden van het Veld leger en van de bezettingstroepen zeer sterk toe, zoo sterk zelfs, dat er voor een decimeering van het paardenmateriaal gevreesd werd. Daar door de voortdurende uitwisseling van paarden ook het moederland sterk bedreigd werd, en ook om de bereden troepen marschvaardig te houden, moesten de strengste maatregelen tot verdere uitbreiding worden genomen. Nu moest in den kortst mogelijken tijd een groot aantal paar denartsen vertrouwd gemaakt worden met de moeilijke bloed onderzoekmethoden (Komplementbinding, Aglutinatie, enz.). Hier wreekte zich dus de gebrekkige specialistische opleiding der actieve paardenartsen. Toch is het gelukt om reeds in het eerste half jaar 1915, door het harde werken van de M. V. A. 17 en in het tweede halfjaar '15 nog 5 Dierbloedonderzoeklaboratoria met de nieuwste onder zoekmethoden in te richten en verder in het Bacteriologisch-labora torium van de M. V. A. 60 paardenartsen op te leiden voor bacterio logisch onderzoek. De bloedonderzoekstations werden in gemakkelijk per spoor te bereiken streken gestationeerd en verder werd een deel op treinwagens beweegbaar gemaakt om de snelle opmarschen te kunnen volgen. Vooral deze bewegelijke stations hebben zeer goed voldaan; zij konden van het eene onderdeel naar het andere worden ge dirigeerd en de Kw. Dr. haarden opzoeken. Dank zij deze uitgebreide inrichtingen voor bloedonderzoek en het harde werken van de leidende en ook van de frontpaar denartsen gelukte het, het eerst in België, de Kw. Dr. geheel te bestrijden en hem op het westfront aanmerkelijk te begrenzen. 119

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 39