Resultaten en conclusies. De proefneming had op de verschillende standplaatsen een vlot verloop. Desondanks duurde zij circa 4 maanden, in verband met het groote aantal tijdroovende metingen en de noodzakelijkheid het dienstdoende personeel in de week minstens twee wachtvrije nachten te gunnen. De resultaten der proefnemingen zijn samengevat in de hierna volgende tabel, De uren van zwakke ontvangst en geheel wegvallen van het aankomende sein, zijn uit de tabel gelaten. In de genoemde tijdsintervallen, bleek de radio-correspondentie zeer goed te zijn. Tijdens de proeven stelde het Hoofd van het Radio-laboratorium, Ir. Langenda m, zeer bereidwillig een audibility meter te mijner beschikking, waarmede geluidsterkte-metingen konden worden verricht. Met dit instrument kan n.l. de sterkte van het ontvangende sein in getallenwaarde worden uitgedrukt en deze geluidsterkte als functie van den tijd van het etmaal grafisch worden uitgebeeld. De uitkomsten dezer metingen, welke voor het eerst in Poerwo- kerto (afstand 200 K. M.) werden verricht, zijn in de grafieken, voorkomende in bijlage 1, in beeld gebracht. De uren, waarop een golflengte wegvalt (doode zones), treden hierbij duidelijk te voorschijn. Opvallend is zeker het steile verloop van opkomen en verdwijnen van een golf, hetgeen in een kort tijdsverloop plaats heeft en met den audibility meter zeer goed was te volgen. Hoewel bij een geluidssterkte 500 correspondentie nog moge lijk bleek, is de sterkte 1000 als grens aangenomen voor een goede correspondentie en bovendien de perioden van goede ontvangst afgerond tot heele uren (zie tabel). De grafieken spreken overigens voor zichzelf en behoeven geen nadere toelichting. Uit de tabel aangevende de uren van goede ontvangst en even eens uit de grafieken blijkt duidelijk, dat op de korte afstanden tusschen 28 tot 100 K.M. de golflengten onder circa 30 Meter min der in aanmerking komen voor het radioverkeer, doch bij toene mende afstanden wint deze golfband ook aan bruikbaarheid. Voor de groote golven 5054 meter zien wij juist het omge keerde. De proefneming heeft waardevolle gegevens verstrekt, welke in Indië voorheen nog niet bekend waren. 83

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 3