Door den Chefpaardenarts op het Oostfront werd het volgende bepaald (Dit werd later ook door den Chef op het Westfront overgenomen) le. Minstens alle 14 dagen paardeninspectie door een paardenarts. 2e. Nieuw bijgekomen paarden zoolang afzonderen, totdat door een paardenarts is vastgesteld, dat zij niet besmet zijn Daar buitgemaakte paarden dikwijls Kw. Dr. hadden en ook de vijand dikwijls Kw. Dr.-paarden opzettelijk liet loopen om de Duitsche paarden te besmetten, moesten deze steeds met malleineproef of indien mogelijk met bloedonderzoek onderzocht worden. 3e. In grootere tusschenpoozen moesten alle troepenpaarden, omdat deze steeds aan nieuwe infecties blootstaan, opnieuw onderzocht worden met malleineproef of bloedonderzoek. 4e. Gemeenschappelijke drink- en voederbakken mochten niet worden gebruikt. Nieuw betrokken stallingen zeer goed te desinfecteeren. Zooveel mogelijk te voederen uit de mondzakken. 5e. Het duidelijk voorzien van opschriften van besmette stallen enz. Dit om volgende troepen te waarschuwen. Was eenmaal Kw. Dr. in een afdeeling vastgesteld dan werd als volgt gehandeld Afzondering van Kw. Dr. zieke en verdachte dieren. Dadelijk afmaken der Kw. Dr.-paarden. Dadelijk onderzoek van de geheele afdeeling door mallimatie of bloedonderzoek. Bericht aan de afdeelingen waarvan de zieke dieren afkomstig waren en aan de afdeelingen waaraan deze nog meer paarden hadden afgegeven. F Daar de positief reageerende dieren, zonder klinische verschijn selen toch steeds een gevaar voor den troep konden blijven ople veren, werden Kw. Dr. verdachte depots opgericht Alle Kw Dr verdachte dieren moesten daarheen gedirigeerd worden. Voor de Depots van het Veld- en bezettingsleger waren bijzon der strenge maatregelen getroffen, omdat vanhieruit steeds de paar den naar de verschillende onderdeelen werden verzonden. In April 1915 werd op voorstel van den Oberveterinar Dr. lahn oor het legerbestuur aan de M. V. A. in samenwerking met de Berliner Tierartzliche Hochschule opgedragen te onderzoeken of het mogelijk was Kw. Dr. te genezen of daarvoor te immuniseeren Daarvoor werd opgericht in het Russisch grensgebied (te Pojezi- ory) de Tierseuchenforschungsstelle. Dit werd van een zeer goed aboratorium voorzien en zeer bekwame veterinairen, apothekers bacteriologen, enz. daaraan verbonden. In het Westen werd ook een dergelijk instituut opgericht. Het is niet mogen gelukken een oplossing te vinden; wel werden ook verschillende verbeteringen 121

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 41