Spoedig waren bovendien de schurft-geneesmiddelen uitgeput en moest er naar andere gezocht worden. Ondanks de strenge maatregelen heeft de schurft zich zeer sterk uitgebreid, zoodat soms wel 41 °/0 van het paarden-mate- riaal aangetast was. Eindelijk in 1918 werd de S 02 gasbehandeling ontdekt. Alle ziekenstallen werden zoo spoedig mogelijk van gascellen voor zien. In het begin was er een groot tekort aan stalen gasbuizen. De gasbehandeling heeft het ziekte cijfer sterk doen dalen. Deze gasbehandeling was ook uitstekend geschikt voor de luizenbestrijding. Vlekziekte der varkens. In 1915 waren in de verschillende vee-depots vele verliezen voor gekomen door vlekziekte. Daarom werden voorschriften gegeven voor het met serum behandelen van alle varkens. Deze varkens werden in het etappegebied behandeld, omdat het niet door te voeren was, dat alle dieren op de verschillende verzendstations in het moederland behandeld werden. Ook voor verschillende andere varkensziekten werden derge lijke voorschriften gegeven. Hondsdolheid. (Lyssa Zeer strenge maatregelen werden ook genomen tegen de honds dolheid. Zoo werden bijv. in Wilna van 1 October 1915 tot 31 Decem ber 1916 ongeveer 10 000 vrijloopende honden gedood. Runderpest. Toen het bekend werd, dat Rusland voor de vleeschvoorzie- ning vee moest laten komen uit Aziatisch-Rusland, moest met een invoer van de runderpest rekening worden gehouden. Reeds in October 1915 werden de maatregelen vastgelegd. Van een invoer van de runderpest bleef men echter verschoond. Verschillende andere besmettelijke ziekten zijn van minder belang om hier behandeld te worden. De voedselschaarste en de gevolgen daarvan voor de paarden. Toen bij het begin van den oorlog de aanvoer van granen uit Rusland stop gezet werd en toen ook verdere aanvoer uit het buitenland door de blokkade niet meer plaats had, had dadelijk, rantsoeneering voorgeschreven dienen te worden, maar de gedachte dat de oorlog slechts kort zou duren, heeft ook hier het juiste moment voorbij doen gaan. De schaarste aan haver dwong reeds in Februari 1915 deze geheel of gedeeltelijk te doen vervangen door gerst, mais, erwten, 124

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 44