Zooveel mogelijk afzitten en afspannen en de dieren dan zoo mogelijk laten grazen Bergaf steeds afzitten Het mederijden van manschappen op voertuigen verbieden, etc. De verlies-cijfers stegen in het begin 1918 nog sterk. De sterk in voedingtoestand achteruitgegane paarden waren zooals van zelf spreekt ook meer vatbaar voor verschillende ziekten en stier ven daardoor. Bescherming der paarden en andere dieren tegen gasaanvallen. Toen de gasoorlog grootere uitgebreidheid kreeg moesten ook de paarden, honden en postduiven hiertegen beschermd worden. Vooral veel honden en duiven gingen door gasaanvallen ten onder daar deze dieren bij de menschen in de loopgraven ver bleven. De paarden hadden minder van de gasaanvallen te lijden en wel omdat zij hóoger van den grond af zijn en omdat zij uitslui tend door hun neus ademhalen en deze lange ademhalingsweg een goede beschermer is. Gasmaskers werden voor de paarden geconstrueerd en hebben goede diensten bewezen. Doordat de paarden alleen maar door den neus ademen, kon de onderkaak buiten het gasmasker gela ten worden, waardoor de gewone wijze van optuigen niet be hoefde veranderd te worden en daardoor de besturing van de paarden niet beïnvloed werd. Alle Pferde-lazeretten werden voorzien van zuurstofapparaten. Pferde-lazerette. Zooals in het begin reeds werd opgemerkt ging het Duitsche leger zonder Pferde-lazerette ten oorlog. Duizende paarden, en nog wel de zoo noodzakelijke stam paarden gingen onnoodig verloren. Het Diergeneeskundig personeel was verdeeld over de troepen- onderdeelen. Het zwaartepunt van den M. D. D. lag bij den troep, waar zij slechts zeer weinig hulp kon verleenen en hun werk dan ook slechts was het behandelen van licht gewonde en zieke dieren. De niet marschvaardige dieren werden gedood of aan hun lot overgelaten. Zieke en gewonde paarden werden zooveel mogelijk met den troep mede gesleept ten koste van de marschvaardig- heid. Bovendien werd de kans op genezing van deze dieren veel geringer. Door het oprichten van z. g. Pferdesammelstelle heeft men getracht zich te behelpen. Daar deze verzamelplaatsen geen eigen personeel hadden moesten de troepen voor elke twee of drie ingeleverde paarden één man daarbij afgeven. Dit was oorzaak dat de zieke paarden zooveel mogelijk werden doorge- bruikt, omdat de troepen deze manschappen niet konden missen. 126

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 46