In Februari 1915 werden de eerste Pferde-lazeretten opgericht en wel drie voor elk generaal-commando. Deze Pf. 1. zouden alle zieke paarden opnemen en na herstel weder aan de oorspronkelijke troep of paarden-depóts afgeven ndien de genezing echter niet spoedig te verwachten was, moes- ten deze dieren aan de etappelazerette worden afgegeven. Door tijdige afvoer van deze zieke dieren naar de etappe-inrichtingen we,rde" Pf- 1 mobiel gehouden om de opmarsch te kunnen volgen. In 1916 beschikte reeds elke divisie over een Pf 1 dat zich op 15-20 K. M. achter het front bevond. s*er^e van 150 patiënten bestond het personeel van een Pferde-lazeret uit 2 paardenartsen, 12 onder-officieren en 64 manschappen. Voor elke 30 patiënten meer 1 onderoff. en 10 man, en voor elke 150 patiënten meer 1 paardenarts. Door het vooruit schuiven van z. g. Sammelstelle ter sterkte van 1 paardenarts, 1 onderoff. en 15 man werd de verbinding van den troep met het Pf. 1. onderhouden. Deze Sammelstelle hadden tot taak de eerste hulp te verleenen en het doorzenden van de patiënten naar de Pf. 1. Elk Pferde-lazeret had de beschikking over 2 paardenzieken-auto's 1 voorraadwagen, desinfectie-apparaten, zuurstofapparaat, scheer- machines, werptuigen, operatiemateriaal, hakselmachines, enz. De paardenartsen waren hier voor het eerst zelfstandig, echter zonder de daarvoor noodige strafbevoegdheid. Voor den gewonen dienst was een troepenofficier aangewezen. Het gebrek aan transportmiddelen was oorzaak dat de afvoer va" ..Patienjen naar de PI. dikwijls veel vertraging ondervond. Tijdens den oorlog groeide het aantal Pf. 1. aan tot 478. Hier onder begrepen 287 Feldlazerette. In Januari 1918 werden op een legersterkte van 956 856 paar- den^de^verschillende inrichtingen verpleegd 163 326 patiënten In het kort heeft de oorlog ons het volgende geleerd georganiseerde en voor de ooilogstaak voorbereide M. D. D is vooral voor een land, waar de aanvulling van het paardenmatenaal is uitgesloten een onmisbare schakel in de oorlogsmachine. 2e. Het zwaartepunt van den M. D. D. moet achter het front liggen 3e. Het concentreeren van geschoold D. D -personeel en het for- meeren van mobiele D. D.-eenheden, welke over goede trans portmiddelen voor zieke paarden beschikken, geeft de beste waarborg voor een rationeele uitoefening van den M D D op het oorlogsterrein. Litteratuur Zeitschrift für Veterinarkunde. Wetenschappelijke jaarberichten. 127

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 47