De patrouillecommandant had kunnen volstaan met op het eerste bericht extra waakzaam te zijn en de wacht en de posten te doen verdubbelen. Zeker had hij dat moeten doen toen het tweede be richt binnen kwam. Dat de vijand vlug door de pagger kon kruipen wijst op een slechte constructie hiervan. Ik kan niet genoeg den nadruk leg gen op het maken van een solide pagger om het bivak, vooral in of dicht bij bewoonde oorden. Zooals ik boven reeds vermeldde was het bivak een vast nrarsch- bivak. Patrouilles zijn geneigd om als zij in dergelijke bivaks den nacht doorbrengen niet naar den pagger om te zien. Dit is een verkeerde gewoonte die met alle kracht uitgeroeid dient te worden. In zoo'n geval moet juist in de eerste plaats de pagger worden onderzocht en waar noodig onmiddellijk worden hersteld. Ook acht ik in een verzetsgebied het bivakkeeren in vaste marsch- bivaks uit den booze. Het gedrag van de maréchaussees tijdens den aanval was schit terend, vooral dat van Pesuwarissa, die het leven van zijn com mandant hardnekkig en moedig verdedigde. Zulke voorbeelden van zelfopoffering telt onze krijgsgeschiedenis bij tientallen. Ook de tegenwoordigheid van geest en moed van Sapar, die ernstig ver wond zijn karabijn en leven verdedigde, verdient onze bewon dering. De brigadecommandant, de sergeant Pontoh verdient nog een eeresaluut voor het behoorlijk in de hand houden van zijn brigade. Hij heeft vrijwel alle ernstige ontmoetingen in 1926 en 1927 meegemaakt en in niet geringe mate bijgedragen aan onze talrijke successen in die jaren. De hem onlangs toegekende M. W. O. 4e klasse heeft hij ten volle verdiend. Ten slotte heeft de patrouil lecommandant zijn hoofd niet verloren en het gevecht tot het einde toe goed geleid. In het handgemeen moet men vermijden den tegenstander naar het hoofd te slaan. Een houw, toegebracht op het, in den regel van een hoofddoek voorziene hoofd van den tegenstander heeft weinig of geen uitwerking. Dit blijkt ook uit het gevechtsrapport. De meest practische houwen zijn: de houwen links of rechts naar den hals, hooglinks of hoogrechts eveneens naar den hals, of den houw naar den rechterpols. Een bekende maréchaussee-truc .is om den tegenstander naar zich toe te laten rennen om dan plotseling links of rechts uit te wijken en den voorbijrennenden vijand een houw in den nek toe te brengen. Een zoo toegebrachte houw is steeds doodelijk. Het ware te wenschen dat het schermvoorschrift in dezen zin wordt gewijzigd. Het tweede verslag is een mooi voorbeeld van een goed uitge voerde achtervolging volgens de beginselen neergelegd in mijne verhandelingen in dit tijdschrift (zie April-nummer 1927, blz. 261). De patrouille was slechts sterk: 15 karabijnen -f 2 officieren 138

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 58