Ze heeft practisch bewezen, clat de kortegolf zeer goed bruik baar is voor het radioverkeer in het leger, gezien de zeer groote voordeelen, zooals: a. de groote selectiviteit en dus storingsvrijheid; b. de geringe benoodigde energie en daardoor geiing mee te voeren gewicht; c. ^eringe kosten, omdat zenders en ontvangers zelf kunnen woi- den aangemaakt, zoodat dit voor een groot aantal benoodigde stations een belangrijke bezuiniging beteekent. Op eiken afstand op Java vanaf 28 K.M. is nagenoeg (op enkele uren na) een 24-uur-verbinding mogelijk gebleken, indien van de geëigende golflengten wordt gebruik gemaakt. Slechts in de morgenuren voor zonsopgang is op afstanden boven de 100 K.M. de kortegolf gedurende circa 2 uren niet bruikbaar. Na een bespreking met Ir. Langendam (die jaren op de korte golf heeft geëxperimenteerd en zeker als een expert op dit gebied in Indië kan gelden) kwamen wij beiden tot de volgende conclusies. a. De proeven zijn verricht in de maanden Juli tot en met Oc tober. Mogelijk is het, dat er gedurende het tijdsverloop van een jaar een verschuiving plaats heeft van de uren van goede ontvangst, doch noemenswaardige veranderingen in de uit komsten zijn niet te verwachten. Dat eenige golven in den beproefden band misschien in een andere periode van het jaar een uur eerder doorkomen en wegvallen, maakt naar dzz. meening weinig verschil uit. Het is daarom niet noodzakelijk dezelfde proefneming ge durende een geheel jaar voort te zetten. Voor een dergelijke proef op uitgebreide schaal wordt boven dien momenteel nog niet beschikt over voldoend technisch personeel. b. De gebruikte primaire energie van de zenders bedroeg slechts maximum 160 Watt. Waar practisch gebleken is, dat op 28 K.M. de golfband van 2654 continued 24 uur bruikbaar is (zie tabel, de band van 40—54 zelfs tot 112 K.M.) mag worden verwacht, dat deze band bij dezelfde energie binnen het rayon van 28 K. M. zeker dezelfde gunstige resultaten zal hebben. Dit zal in den a.s. drogen tijd van 1928 nader worden onderzocht (zie de slotbeschouwingen). Van het optreden van z.g. Fading (dat is het aanzwellen en weer afnemen der geluidssterkte) werd op Java nagenoeg niets ge merkt. 's Nachts werd de ontvangst van de 30 Meter golf een enkele maal gestoord door buitenlandsche stations, werkende in den band tusschen 28 en 32 meter. 85

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 5