149 staan van de communistische gemeenschap mogelijk. Blijven echter bolwerken van die oude maatschappij met hun machtsapparaat van leger, vloot, politie enz. bestaan, dan zullen zij de heerschappij pogen te verwerven over de com munistische gemeenschappen, die dan bloot zullen zijn gesteld aan de uitbui ting dier kapitalistische, imperialistische haarden. „Es war uns klar," zegt Lenin dasz ohne die unterstiitzung, der internationalen Weltrevolution, der Sieg der proletarischen Revolution unmöglich ist". Maar die proletarische revolutie is in de kapitalistische landen niet uitgebroken en voorloopig staat men daar nogs heel erg ver van de idealen der communistische gemeenschap af. Wel ze<d Lenin op het congres der Ille Internationale op 5 Juli 1921 „die Entwickelung „der internationalen Revolution, die wir prophezeit haben, macht FortschriT „te", i) Maar voorloopig zal men in Rusland den proletarischen Halfstaat met haar minstens even ontzagwekkend arsenaal van machtsmiddelen, met haar Q. P. U. (Qosodarstwjenoje Polititojeskoje Oekrawljenië of in minder tong-o-ymnastiek vereischend Nederlandsch het Rijks-politieke en Besturende Lichaam), met haar Katorga die in de plaats van de oude tsaristische „Katorga" (verbanning) is getreden, met haar censuur op de pers, met haar verbod van oprichting van politieke vereenigingen, met haar klassen-censuskiesrecht enz. niet kunnen missen. De organisatie van den Halfstaat. Thans een enkel woord over de inrichting van den proletarischen Halfstaat. De parlementen en verte genwoordigende lichamen van den Kapitalistischen staat voldeden niet aan den eisch der communisten, dat de proletariërs zelf het bestuur in zijn vollen om vang ter hand moesten nemen. Want de parlementen beschikten alleen over de wetgevende macht, terwijl de uitvoerende macht in handen was van de Kapitalistische regeering met haar ambtenarenkorps, haar bureaucratie, waar mede zij ondanks de parlementen, haar wil bij de uitvoering der wetten kon doorzetten. Bovendien werden de ambtenaren, die de uitvoerende macht in handen hebben, op autocratische wijze door de regeering benoemd. Daar wilde men verandering in brengen. In de Raden, de Sovjets, die den grond slag vormden van het bestuurstelsel zou dit anders zijn. Want de Raden beschikken èn over de wetgevende èn over de uitvoerende macht. Met de instelling der Sovjets beoogde Lenin een „Umwandlung der Parlementen aus Schwatzbunden in arbeitenden Institutionen". Want voortaan zouden de afgevaar- digden gedwongen zijn zelf te werken, zelf hun wetten uit te voeren, zouden zij zelf hun werk aan de practijk kunnen toetsen, terwijl zij onmiddellijk tegen over hun kiezers verantwoordelijk zouden zijn. Daarbij kwam dat de mandaten slechts enkele, meestal drie maanden duur den, zoodat dus de gekozenen gedwongen waren zich te schikken naar den wil van hun kiezers en niet op eigen initiatief konden handelen. Van een conflict van inzichten tusschen kiezers en volksvertegenwoordigers kan dus nimmer sprake zijn. Feitelijk is het sovjetstelsel dus de consequente doorvoe ring van de democratische gedachte. Door de Sovjets wordt de politieke belangstelling van het volk opgewekt, daar de kiezers middels de raden in staat zijn, direct invloed uit te oefenen op het politieke gebeuren. Daar staat tegenover dat de korte zittingstijd en het feit, dat iedere afgevaardigde steeds aan het risico van neerleggen van zijn mandaat blootstaat, het verantwoor- delijkheidsgevoel bij hen niet aankweekt. Toch lijkt het sovjetsysteem op papier nog niet zoo kwaad. Maar in de practijk ziet het er anders uit. Naast de gekozen leden tellen de sovjets althans in de steden ook vertegenwoor digers der administratieve organen van de communistische partij en van de G. P. U. en deze leden overtreffen vaak de gekozen leden. Bij de dorpssovjets is het echter niet altijd mogelijk een communistische meerderheid te krijgen en is_ het heft dikwijls in handen van de „partijloozen". Toch bevinden zich ook in de dorpssovjets de noodige communistische dwarskijkers. Bovendien werken de openbare verkiezingen, de keuze van communistische afgevaardigden Lenin. Die Taktik der Kommunistischen Partei Russland.

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 69