De storing werd evenwel direct opgeheven, dank zij de selectivi teit der kortegolf, door de betrekkelijke afstemcondensator van den zender een weinig te verdraaien. In het algemeen kan men zeggen, dat storingen door andere stations eenvoudig en in korten tijd zijn op te heffen. Voorts blijkt, dat voor eiken afstand wordt beschikt over een golfband. Zoo is op 112 K. M. afstand (zie de tabel) zeer goed bruikbaar een band van 22 tot 54 meter, welke in den na-avond en nacht wordt ingekrompen tot 3054 meter. Voor afstanden, gelegen tusschen die, genoemd in den tabel kan de band genomen worden, behoorende bij den nabijgelegen be proefden afstand. Het voordeel van een golfband voor een militair station is, dat snel van golflengte kan worden veranderd, waardoor naast een deugdelijk codestelsel de geheimhouding wordt bevorderd. Het moet n.l. mogelijk zijn een telegram in een aantal golven te kunnen overbrengen. Dat het voor een tegenpartij vrij lastig zal zijn een van golf lengte veranderend station snel te volgen, is eenigen tijd geleden, duidelijk gebleken, toen de P. T. T.-dienst trachtte een radiostation, dat op een dergelijke wijze telefonie uitzond, op te vangen en te volgen. De tabel toont aan, dat voor het kortegolfverkeer op java voor het leger de golfband van 3054 meter zeer goed bruikbaar is. Indien in de naaste toekomst na de radio-conferentie te Was hington de verschillende radiodiensten hier te lande zullen over gaan tot de gewenschte golflengteverdeeling voor de kortegolven, moet de vorengenoemde band zoo mogelijk verlengd tot circa 100 Meter (behoudens een enkele storingsvrije golf voor den commer- cieelen dienst) voor het leger worden gereserveerd, teneinde al in vredestijd het personeel te oefenen voor zijn oorlogstaak. Hiertegen zullen van de zijde van de P. T. T. wel geen be zwaren rijzen, omdat het commercieele overzeesche verkeer in hoofdzaak wordt gevoerd op golflengten onder de 30 Meter. Tenslotte zijn de uitkomsten der proefneming ook van zeer veel waarde, indien binnen enkele jaren eventueel enkele militaire posten in de buitengewesten worden voorzien van kortegolfstations, waarvan thans reeds sprake is. Waar de diverse posten bijna alle gelegen zijn binnen een rayon van 760 K.M. van de standplaats van den Gewestelijk Militair Commandant, alwaar een moederstation zal worden gevestigd, is direct bij het vestigen der radiosets de golflengte vast te stellen, waarop de correspondentie zal worden gevoerd. Men tast dus hieromtrent niet meer in het duister. 86

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 6