151 grootere drukkerijen dan het proletariaat en kan veel betere schrijvers met haar geld koopen dan de arbeidersklasse. Ook voor de doorvoering der economische politiek acht Lenin de dictatuur onmisbaar. En zoo is „die Diktatur des Proletariats die geweltsame Unter- „drückung des Wilderstandes der Ausbeuter, dasz heiszt der ausgesprochene „Minderheit der Bevölkerung". Vrijheid is een burgerlijk vooroordeelHoe kwamen Mevrouw Hen- riette Roland-Holst en Professor Manourij er eigenlijk toe om voor hunne kameraden in den strijd om vrijheid van meeningsuiting, voor de oppositie, clementie af te smeeken? Onder hoongelach las Boecharin hun adres op het laatste partijcongres in December 1927 voor. Het communisme kent geen vrijheid. Het kent slechts slavernij. Het kan geen vrije meenings uiting en geen scheuring dulden in de partij, waarvan slechts een verslapping van de dictatuur het gevolg kan zijn. Ook het begrip Vrijheid moet wijken voor utiliteitsreden. En daarom maakte de partij korte metten met de oppositie en sloot zij 98 leiders uit, ging zij over tot deportatie van de voornaamste kopstukken dier oppositie. „Vrijheid is een burgerlijk vooroordeel!" Men knoope die leuze goed in het oor! Want zelfs doorkneede communisten, schijnen, zooals wij boven zagen, de slavenmoraal van het communisme en de dictatuur van het proletariaat niet te hebben kunnen aanvoelen! De economische politiek der Sovjets. Er is nog meer dat men goed doet in de ooren te knoopen. Ir. Baars schreef in het Soerabajasch Handelsblad een serie artikelen, waarin hij den economischen toestand in Rusland schetste. En telkens richtte hij zijn waarschuwend woord direct tot de Indonesiërs. Wat hij zeide, bevat voor hen die de literatuur over Sovjet-Rusland volgen, maar weinig nieuws. Maar het is hier vooral de persoon van den schrijver die aan het betoog kracht bijzet. Na de confiscatie van eigendommen, werden onmiddellijk economische en bedrijfsraden ingesteld. Aan het hoofd van deze raden staat de Hooge Raad van Nationale Economie, de economische sectie van het Al-Russische Congres. De Hooge Raad is aan het Uitvoerend Comité verantwoording schuldig voor zijn maatregelen. Hij maakt deel uit van den Raad van Volkscommissarissen en is samengesteld uit leden van het Centraal Uitvoerend Comité, leden der Volkscommissariaten, de Al-Russische Federatie der Vakvereenigingen en de Gewestelijke Economische Raden. Hij is verantwoordelijk voor de ontwerping en uitvoering van een economisch werkplan voor ieder dienstjaar. Onder den Hoogen Raad ressorteeren weer de Gewestelijke en Locale Bedrijfsraden. Alle bedrijven zijn verplicht de voorschriften der Gewestelijke raden uit te voeren. Het heele economische stelsel van Planwirtschaft in Rusland berust dus in eerste en laatste instantie op de middels het Radenstelsel georganiseerde groot-industrie. Lenin meent dat de eenige materieele grondslag van het socialisme de machinale groot-industrie is, die in staat moet worden gesteld om de landbouw te organiseeren. „Die einzig mögliche ökonomische Grundlagen sind die maschinellen Grossbetriebe. Wer dasz vergisst der ist kein Kommunist," zegt Lenin. En zoo is in het proletarische Rusland een strooming ontstaan die de communisten zelf met „Chicagismus" aanduiden. Wat is Chicagismus De Bolsheviki willen alles mechaniseeren, ook den mensch. De bolshevis- tische „collectiefmensch" van de toekomst zal geen ziel bezitten en de com munisten willen al die gemechaniseerde menschen tot één arbeids- en pro ductie-apparaat aaneen smelten. Zij willen alle individualiteit door de mechanische samenvatting der massa dooden en zoo tot één vereenigde activiteit der menschheid geraken. In de kapitalistische maatschappij streefde men er naar om door volmaking van het individu te geraken tot een hoogere en betere menschheid. Voor het bolshe- Lenin. Thesen über Demokratie und Diktatur. Rede uitgesproken op het Ie congres der Ille Internationale op 4 Maart 1919.

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 71