156 14. OVERZICHT NEDERLANDSCHE TIJDSCHRIFTEN. Militaire Spectator. Nov. 1927. Majoor Treffers geeft een voorbeeld van artilleriesteun, viuirverdeeling en vuurconcentratie uit den bewegingsoorlog, zooals naar de ineening van den schr. de groote oorlog er weinige ge kend heeftgeknipt voor kleine verhoudingen. Titel en aanhef beloven meer dan het artikel geeft, te meer waar een tactisch voorbeeld slechts waarde heeft als het vergezeld gaat van een kaart, waarop meer is uitgebeeld dan enkele weinig zeggende lijnen. De luitenant der genie Zeevenhooven geeft Eenige (lezenswaardige) be schouwingen ovr den Geneeskundigen dienst te velde en de daarmee verband houdende pioniertechnische werkzaamheden"Schr. doet blijken, dat hij de Engelsche, Amerikaansche en Fransche werkwijze van den G. D. heeft bestudeerd. Inrichting en ligging van de verschillende geneeskundige hulpposten worden besproken en door duidelijke schetsen toegelicht. Ten slotte moge melding gemaakt worden van een korte bespreking van het Fransche Reglement de Manoeuvre de l'Aéronautique door den Majoor Viehof. Het Orgaan der Vereeniging ter beoefening van de Krijgswe tenschap '27-'28 afl. I bevat het verslag van een voordracht, gehouden door den kolonel van den M. G. D. Diehl en het debat daarop. Spreker heeft een dankbaar gehoor gehad bij het uitspreken van zijn rede over „De geneeskundige dienst te velde", waarin, het moet ons van het hart, wel tamelijk veel over den geneeskundigen dienst, maar weinig over den dienst te velde wordt gezegd. Spr. trachtte enkele van de voornaamste moeilijkheden, welke de jongste oorlog, voor wat den geneeskundigen dienst betreft, ople verde, naar voren te brengen en de toepassing daarvan op het Nederlandsche leger in 't licht te stellen. Spr. behandelde in dat verband het personeel, waarvan inzonderheid de opleiding van de reserve officieren van gezondheid. Hij acht een onderscheid tusschen ziekendragers en ziekenverplegers mislei dend (De lezer vergete niet dat hier niet over beroepspersoneel wordt gespro ken). Van het materieel wordt alleen sobere aandacht gewijd aan de vervoer middelen. Omtrent de plaats, die de G. D. in het groote geheel der weermacht inneemt, zegt de inleider Als derde punt uit de groep tekortschietingen in de oorlogsvoorbereiding noem ik U het feit, dat in het Fransche leger bij het uitbreken van den oorlog een onvoldoend contact bestond tusschen den Geneeskundigen Dienst en het Commandement. Dit berustte op een gebrek aan inzicht in het belang van de rol, die deze dienst in tijd van oorlog zou hebben te vervullen en in de voorwaarden waaraan moet worden voldaan om dien dienst in staat te stellen zijn verplichtingen na te komen. Hoewel niet in de eerste plaats hiervoor verantwoordelijk, is het toch waarschijnlijk dat die G. D. vóór 1914 ook zelf zich dit gevaar niet voldoende bewust was en daardoor mede schuldig is. De fout uitte zich daarin dat de G. D. niet voldoende was vertegenwoordigd in de staven en mede dientengevolge te weinig werd op de hoogte gehouden van verkregen gegevens en van de voornemens. Een débacle als in het voorjaar van 1917 was noodig om de oogen te openen en hierin ten slotte afdoende verbetering te brengen. Op de taak en het belang van de chirurgische afdeelingen wordt gewezen, terwijl de noodzakelijkheid van Röntgeninstallatie's bij de Hd. V, plaatsen ter sprake wordt gebracht. Mavors, December 1927. De artikelen „Pioniers bij aanval en verdediging" en „Korte schets van ae ontwikkeling der luchtvaart"beide van populairen aard, worden voortgezet (zie I. M. T. '28 no. 1). De reserve-eerste-Luitenant Dr. Mattaar behandelt de vraag: „Was het gebruik van gas als strijdmiddel in den wereldoorlog in strijd met het volkenrecht?" als zuiver rechtsdogmatische kwestie. Beschouwd wordenhet al of niet bindend

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 76