Wijze van transport der toestellen. Zooals reeds hiervoren medegedeeld, werd het mobiele station vervoerd in een daarvoor door de automobiel-compagnie ingerichte één-tons-Fordtruck, waarin ook de bedieningsmanschappen plaats vonden. Het station was er evenwel niet vast in gemonteerd en kon dus ten allen tijde worden uitgeladen, waar een betere opstelling was te verkrijgen voornamelijk ten behoeve van het personeel gedurende de lange werktijden. Tijdens het transport werden zender en ontvanger tegen schok ken veerend opgehangen. Deze wijze van transport heeft zeer goed voldaan en wordt daarom ook sterk aanbevolen bij de gebeurlijke indeeling van kor- tegolfstations voor de verschillende verbindingen in het leger. Men moet dus beschikken over speciaal voor onderwerpelijk transport ingerichte ééntons-trucks, welke ook de secundaire wegen kunnen volgen. Waar noodig, moet het station kunnen worden uitgeladen en eventueel met draagkrachten verder worden vervoerd, indien de gewenschte opstellingsplaats per truck niet bereikbaar is. Normaal moet echter in de truck worden gewerkt. Bespreking der toestellen. Tenslotte zij nog een en ander medegedeeld omtrent de toe stellen aan de hand van de bij dit artikel gevoegde foto's. Foto No. 1 geeft een beeld van het station, gereed voor het bedrijf. De slechts 5 meter hooge horizontale antenne is duidelijk zichtbaar. Door het verbreken van een contact nabij de ei-isolatoren in de antenne, is deze korter te maken, hetgeen noodig is voor een bepaalde golfband. Foto No. 2 geeft het station van nabij gezien. O Ontvanger. Z Zender. A =Accu, welke de gioeispanning levert voor de zendlampen. K Kist met onderdeelen, waarin hoofdtelefonen, lampen, antenne-materieel etc. geborgen zijn. M Benzinemotor gekoppeld aan D de laagspanningsdynamo, welke T de transformator voedt, waarvan de hoogspanning wordt toegevoerd aan de zendlampen. Met een eenvoudige schakelaar wordt op het gewenschte oogen- blik van zenden op ontvangen overgegaan en de antenne aan den ontvanger geschakeld. 87

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 7