166 mechanische strijdmiddelen van den tegenstander zijn vernietigd of terugge drongen. Revue Militaire Franqaise, Novembre 1927. Colonel Lucas vervolgt zijn studie »Des qualités du chef'. We mogen volstaan ook hieruit enkele aanhalingen te doen „om te beslissen", zegt generaal Laval, „moet men wil len maar om te willen, moet men weten". „Het voornaamste is, dat de geest of het talent in evenwicht zijn met het karakter of den moed. Want als de moed overheerscht, onderneemt de gene raal gemakkelijk iets dat slecht isaan den anderen kant durft hij niets te ondernemen als de geest het wint van het karaTder of den moed. (Napoleon) „Het karakter dient te overheerschen over den geest", zegt maarschalk Marmont, waarbij hij meer denkt aan de uitvoering dan aan den opzet. „Dit verklaart waarom groote krijgsoversten, dat zijn zij die hunne qualiteiten toepassen naar gelang van de omstandigheden, zoo zeldzaam zijn en dat hunne overwinningen, verre van te zijn de triomf van de blinde en brutale kracht, integendeel kunnen worden toegeschreven aan de vereeniging in eenzelfden persoon van de schoonste eigenschappen van geest en hart en aan het juiste gebruik van die eigenschappen". „Als een mensch niet met oorlogstalenten is geboren en zijn talenten niet worden geperfectionneerd, zal hij nimmermeer zijn dan een schijngeneraal. (maarschalk van Sachsen). Lees en herlees de veldtochten van Alexander, Hannibal, Cesar, Oustaaf Adolf, of Turenne, Eugène en Frederikricht U op hen, dit is het eenige middel om een groot veldheer te worden en de ge heimen van de kunst te ieeren" (Napoleon). Een chef mag zich niet laten afschrikken door de vrees, dat hij niet tegen zijn taak is opgewassen, maar hij moet zich verheffen tot de hoogte van die taak, zooals zijn voorgangers van alle tijden dat hebben gedaan. Evenals zij, zal hij er zich doorheen slaan, want goddank is het ras van deze bescheiden, onbaatzuchtige, hard werkende en energieke mannen, wier hart op de rechte plaats zit, niet uitgestorven. De interessante studie eindigt met de woorden van Sainte-Beuve„Het zijn geen hoovaardige menschen die de eer hoog houden, maar bescheiden, verstandigen en ontwikkelden, zonder wijsgeer of redenaar te zijn en die zich wars houden van alle politiek. Regelmaat, altijd gereed om te dienen, te strijden, niets vragen, tevreden en bijna verwonderd als hun een belooning te beurt valt, onwankelbaar, trouw aan vaandel en eed, zijn de trekken, die die menschen kenmerken, menschen van een zuiver ras, die zich weten te veronzijdigen en zich op den tweeden rang houden, behalve wanneer zij in het vuur zijn". Als passend vervolg op bovengenoemd artikel is aan te merken de studie van generaal Camon „Pour apprendre l'art de la guerre. L'étude des campagnes de Napoléon", waarin worden behandeld „Etude politique des manoeuvres" Invention et préparation des manoeuvres" en „Distribution des forces sur le théatre d'opérations". Tal van voorbeelden en uitspraken worden hier gegeven. Als redenen voor de overwinningen van Napoleon worden genoemdHet systeem van manoeuvreeren: de manoeuvre tegen den rug van den tegenstander, waar de moreele factor een hoofdrol speelt. Een onverge lijkelijke gave om te analyseeren door bestudeering van den algemeenen toestand. Een enorm voorstellingsvermogen, dat hem de middelen aanwees om zijn manoeuvre aan den toestand aan te passen. Een sterk vooruitziende blik, die hem deed voorzien, hoe de vijand op de manoeuvre zou reageeren en welke maatregelen dienden te worden genomen tot een volledig slagen. Een geweldige handigheid om zich de middelen tot slagen te verschaffen. Een machtige wil, die alles deed buigen ter wille van het succes. Een beslistheid, die zich niet liet beïnvloeden door bijomstandigheden. En ten slotte en bovenal een groot vertrouwen, zonder welk geen succes mogelijk is: vertrouwen in zijn systeem, vertrouwen in zijn gave om alles te voorzien. C'.

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 86