Foto No. 3 toont zender (rechts) en ontvanger (links) uit de betrekkelijke kisten gehaald en van achteren bekeken. De diverse verbindingen zijn duidelijk zichtbaar. Spoelen en lampen zijn achter de frontplaten gemonteerd ten einde deze zoo min mogelijk door nadering met de hand (bij den zender bovendien vrij gevaarlijk) te beïnvloeden. Behoudens de lampen, meters en laagfrequent transformatoren van de ontvangers, werden alle onderdeelen aangemaakt en de toestellen gemonteerd in de werkplaatsen der Technische Com pagnie. Naast de geringe aanmaakkosten in vergelijking met die bij aan schaffing, is nog het groote voordeel van zelfvervaardiging der stations de omstandigheid, dat herstellingen snel in de eigen werk plaatsen kunnen geschieden, reserve-onderdeelen aanwezig zijn, zoodat de toestellen niet ontijdig voor afschrijving behoeven te worden voorgedragen. Dit voordeel spreekt vooral in tijden van isolement. Tenslotte zij medegedeeld, dat momenteel nog met wisselspan ning aan de zenders wordt gewerkt. De bedoeling is in de toekomst de zendlampen met gelijkspan ning te voeden, waardoor ook de toepassing van radio-telefonie mogelijk is. Sedert kort zijn voor dat doel geschikte gelijkstroomdynamo's van geringe energie, zooals dzz. benoodigd, in den handel. Enkele proefexemplaren zijn reeds besteld, welke na gebleken geschiktheid voor alle kortegolfstations toepassing zullen vinden. Slotbeschouwingen. Zooals reeds medegedeeld, zijn de kortegolfzenders gebouwd voor het uitzenden van golflengten van 18 tot 54 Meter, hetgeen verkregen wordt door het uitwisselen van spoelen en verlengen of verkorten van de antenne. Het beschikken over een vrij grooten band werd noodig geoor deeld, teneinde op eiken te overbruggen afstand door toepassing van de geëigende golflengten steeds een goede verbinding te ver zekeren. Gelet op vorenstaanden eisch moest a priori worden afgezien van de toepassing van kristallen in zenders, welke het voordeel hebben van de golflengte constant te houden, doch waarmede het niet mogelijk is continued over een bepaald bereik van golf te veranderen. Afhankelijk van den bouw zal de golflengte van eiken niet kris talzender van een militair transportabel station op verschillende standplaatsen door omstandigheden als: 88

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 8