Ie. Verheffingen in het terrein dicht bij de antenne. 2e. Meer of minder doorhangen der antenne. 3e. Meer of minder vastere koppeling der spoelen. 4e. Niet steeds dezelfde plaatspanning. 5e. Niet steeds dezelfde gloeispanning. bij een bepaalden stand van den afstemcondensator zeker een weinig verschillen (soms zelfs tot 1/2 meter) van de lengte, welke bij ijking in de werkplaats werd gevonden. In de practijk heeft dit evenwel niet tot bezwaren geleid. Hinderlijk, vooral voor ongedempte telegrafie zou het varieeren der golflengte tijdens het bedrijf zijn. Teneinde te voorkomen, dat twee of meerdere stations gelijk tijdig op dezelfde golf seinen en elkaar dus zouden storen, is het noodzakelijk de K. G. stations in te deelen in groepen, welke gelijk tijdig in bedrijf zullen zijn. Elke groep krijgt dan een golfband toegewezen van circa 3 meter (belangrijke groepen meerdere banden van 3 meter), terwijl de verschillende banden bovendien 1 meter zullen verschillen. De verschillende stations van elke groep, welke nooit gelijk tijdig seinen (duplex verkeer op eenzelfde standplaats wordt hierbij dus uitgesloten en is in verband met de energie ook niet mogelijk) beschikken dus over denzelfden 3 meter band. De selectiviteit der kortegolf ten aanzien der verschillende groepen wordt door deze werkwijze wel eenigszins ingeboet, doch blijft behouden bij storing van een groep door een vreemd station in zijn toegewezen golfband. Zoo kunnen binnen een rayon van 100 KM. werkende op een band van 30 54 Meter 8 groepen worden gevormd, welke gelijk tijdig in functie zijn. Bestaat elke groep dan b. v. uit 5 stations, welke onderling, doch niet gelijktijdig correspondentie voeren, zoo kunnen dus in totaal 8 X 5 40 stations in den band 30 54 Meter worden ingedeeld. Het ligt in de bedoeling in den drogen tijd van 1928 van Juli tot eind October voor de oefening in de toestelbediening van de thans bij de Radio-afdeeling in opleiding zijnde fuseliers een 10- ta! kortegolfstations op vrij korten afstand onderling op de Ban- aoengsche hoogvlakte op nreerdaagsche oefening te zenden, en wel eerst binnen een rayon van 30 K. M. Bovendien zal het golfbereik tot circa 80 Meter worden uit gebreid. Indien binnen dit gebied beschikt zou kunnen worden over een band van 30 80 Meter, dan zouden 17 radiogroepen kunnen worden gevormd. Bij toekenning van meerdere (bijv. 3), liefst ver uit elkaar gele gen golfbanden van 3 meter, aan één of meer belangrijke groepen, wordt het aantal natuurlijk minder. 89

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 9