269 15. POLITIEK OVERZICHT. Communisme en Nationalisme II. In het vorige politiek overzicht gaven wij een vluchtige schets van het communisme zooals het zich in Rusland heeft ontwikkeld. Wij zullen than een overzicht geven van de wijze waarop de leiders het communisme in Koloniale en halfkoloniale landen tot ontwikkeling hopen te kunnen brengen, en meer in het bijzonder ingaan op het werkplan, dat zij hier in Nederlands - Indië hebben uitgestippeld. Maar alvorens hiertoe over te gaan zullen wij eerst de motieven en drijfveeren behandelen die de llle Internationale er toe drijven om de revolutie in alle koloniale en halfkoloniale landen ketenen Wij zullen aantoonen dat de ideologie van het communisme en die van het nationalisme niet alleen weinig punten van overeenkomst vertoonen, maar lijnrecht tegenover elkander staan en dat het communisme het nationalisme poogt uit te buiten om de macht in handen te krijgen. Het gist in IndiëMaar niet alleen in Indië. Heel Azië is in gisting. In September 1920 had op instigatie van Sovjet-Rusland het Congres der onder drukte volkeren in Baku plaats, waaraan 2000 afgevaardigden, hoofdzakelijk uit Azië, deelnamen. Rusland vuurde den drang naar bevrijding der Oostersche volken, meer speciaal van de Engelsche overheersching, krachtig aan. Die Völker des Morgenlandes waren erwacht. Sie schlugen die Kriegstrom- mel gegen England und steilten dieser vor Schwierigkeiten mit denen die englische Orient politik nicht gerechnet hatte." In de acht jaren die sedert het congres van Bochara zijn verloopen heeft Sovjet-Rusland, in zijn politieke actie tegen zijn ouden tegenstander op het Vasteland van Azië menige nederlaag moeten boeken, al heeft het Engeland dan ook herhaaldelijk het vuur na aan de schenen gelegd. Het is Sovjet- Rusland niet gelukt om Turkije, Perzië, Afghanistan en China m Sovjet-repu- blieken te converteeren. In de toekomst zal zijn actie de minste lijn van weerstand kiezen en wij zullen aantoonen dat die lijn over Indië en de rinp- pijnen loopt, waar het communisme het nationalisme voor zijn eigen doel einden hoopt uit te buiten. Wij staan aan den aanvang van een nieuwe ontwikkelingsperiode van onze Kolonie. Misschien is de meening van professor Treub dat de groote massa van de bevolking van Java geen sterken vrijheidsdrang voelt en dat de natio nalistische beweging zich beperkt tot intellectueelen en half-ontwikkelden, nu now juist. 2) Maar er zijn tal van symptomen die er op wijzen, dat die vrijheids drang zich niet uitsluitend meer openbaart bij een kleine intellectueele minder heid. Hoe het ook zij, de ontwikkelingsgang der geschiedenis is met te stuiten De geschiedenis van onzen tijd is geen geestig spel, maar een standhouden of ondergaan. Alleen een groote traditie, het echte gevoel een zending te moe ten vervullen, waarbij de politiek niet transigeert, maar recht op het doel at gaat, kan hier richting geven aan ons bestuursbeleid. En het doel zelf, wat is dat dan? „Trouver une forme d'association qu défende et protégé de toute la force commune la personne et les biens de chaque associé et par laquelle chacun s'unissant a tous, n'óbeisse pourtant qu a lui-même et reste aussi libre qu'auparavant 3). Voor communisten misschien een stokoud ideaal, voor gewone stervelingen echter beter dan het ideaal van den „machine- en collectief mensch. C) Hans Rohde. Der Kampf urn Asien I p. 158. (2) Prof. Mr. M. F. Treub. Het gist in Indië. p. 7 (3) Rousseau. Du contrat social I p. 6

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 103