271 door die volkeren te steunen wilde het aan het Westersch imperialisme den nekslag toedienen. Want in dat imperialisme zien de communisten niet anders dan een histo risch stadium van het kapitalisme waarmede moet worden afgerekend. Het voornaamste kenmerk van dit imperialisme is volgens Lenin het monopolistisch Kapitalisme „Jedes Kartell, jeder Trust, jedes Syndikat, jeder Groszbank ist ein MonopolEine Hand voll reicher Lander bezieht hunderte Millionen und Milliarden Mehrprofit" En nadat de verdeeling der wereld is afgeloopen, begon de economische verdeeling van den aardbol onder internationale Kartellen, ten koste van de onderdrukte volkeren. Maar juist dit monopoliestelsel van het imperialisme is volgens Lenin een symptoom van het afsterven van het kapitalisme, een over gangsvorm dus tot het socialisme. Sovjet-Rusland dat zich opwerpt als beschermer der onderdrukte volken. „Dat alles klinkt zoo schoon en edel dat men er bijna door vergeten zou dat vrijheid een burgerlijk vooroordeel is". Sovjet-Rusland wil een eng verband aangaan met alle nationale en koloniale vrijheidsbewegingen. Maar het stelt als eisch dat de vorm van een dergelijk verbond zal afhangen van het stadium van ontwikkeling der communistische beweging of van de burgerlijk demo cratische vrijheidsbeweging van het betrokken land. Aanvankelijk zal men een federatief verbond stichten, maar hieruit moet ten slotte en volledige ver- eeniging tot stand komen met Sovjet-Rusland. Bovendien moet er naar wor den gestreefd economische verbonden te sluiten met de onderdrukte volkeren, teneinde te geraken tot een gemeenschappelijk productieplan van het proletariaat der geheele wereld. De partij van het proletariaat streeft er naar een zoo groot mogelijke Half-staat te scheppen, omdat dit voor alle deelnemers voordeelig is. Art. 8 van de Russische Grondwet kent aan de arbeiders van verschillende nationaliteiten vrijheid toe om in het federatief verband der Russische Sovjet- Republiek te worden opgenomen en daarmede heeft het dezelfde wegen be treden als het Russische imperialisme van vóór den oorlog. Alleen berust dat imperialisme thans op een proletarischen grondslag. Nieuwe wijn in oude zaken. Voila tout! Sovjet-Rusland propageert het zelfbestemmingsrecht der volkeren, heeft in naam het rijk opgelost in autonome sovjet-republieken, die in werkelijkheid volkomen van Moscou afhankelijk blijven. „Und wir sind keineswegs unbedingte Anhanger der kleinen Nationen", zegt Lenin „wir treten bedingungslos unter sonst gleichen Bedingungen für die Zentralisation und gegen das biirgerliche Ideal der Föderativ-beziehungen ein." 2) Het is niet mogelijk Lenin hier mis te verstaan. Federatieve betrekkingen zijn begrippen die in de burgerlijke ideologie thuis hooren. Men schermt er mede om het wantrouwen, dat instinctief bij de onderdrukte volkeren tegen de Sovjet-Republiek bestaat, in slaap te wiegen. Lenin wijst op dit wantrouwen en zegt in verband daarmede „Daraus ergibt sich für das Klasserfbewuszte Kommunistische Proletariat aller Lander die Verpflichtung zu besopderer Vor- sicht und besonderer Rücksicht gegen den an sich überlebten nationalen Ge- fühlen in den lange Zeit geknechteten Lander. 3) Het proletarische imperialisme wil van Rusland het „Kristallisationspunkt für eine Europaische und darüber für eine Weltföderation", maken. 4) Maar men bedenke wel dat Rusland geen wereldfederatie wil in burger lijke beteekenis van het woord W. 1. Lenin. Der Imperialismus und die Spaltung des Sozialismus Sam- melbuch Sozialdemokrat No. 2 Dec. 1916. 2) W.I. Lenin. über der Nationalstolz der Grosz Russen. Sozialdemokrat No. 35 van 12-12-1914. 3) W. I. Lenin. Ursprünglicher Entwurf der Leitsatze zur nationalen und Kolonialfrage. Die Kommunistische Internationale, No. 11 Juni 1920. 4) Grünberg. Das Grundgeseaz der Russischen Sovjet-Republik, 1919.

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 105