272 Rusland wil de onderdrukte volkeren van het Oosten bevrijden van het juk van den blanken overheerscher, om ze daarna in de slavenketenen van het communisme te kunnen slaan. Want „Befreiung und Unterdriickung sind einen dialectischen Gesetz gehorchend in Ruszland unlösbar mit einander ver- bunden, ja gerade zu indentisch," zegt Fülöp Miller. Welaan, welke niet-communist durft de verantwoordelijkheid te dragen om het lot van Indië aan Sovjet-Rusland „das Reich des Oroszinquisitors, das „mit dem atheistischen und materialistischen Sozialismus verkniipft ist," 2) zooals Dostojewski het jaren voor de stichting der Sovjet-Republiek genoemd heeft, vast te ketenen Nationalisme. Volgens een in Duitschland gangbare theorie vormen men- schen, die oorsprong, taal, zeden enz. gemeen hebben, een natie. De Duitschers kennen dus aan de ethnographische grondslagen van het begrip natie een over wegende beteekenis toe. Volgens de Fransche theorie is een natie echter een groep van menschen, die dezelfde aspiraties en dezelfde herinneringen aan het verleden hebben en is het niet noodig dat men eenzelfde taal spreekt. In Zwitserland spreekt men drie talen, in Frankrijk spreken Basken, Elzassers en Bretons geen Fransch, maar toch zijn het Franschen. Oswald Spengler geeft aan een verbond van mannen dat zich één gevoelt den naam van natie. 3) Een volk is een eenheid van zielen. Volken en naties zijn volgens hem ontstaan door verzet tegen andere dynastiën. Maar er is nog een ander bindmiddel dat stammen en rassen tot naties meen kan doen smelten. Dat is de Islam. De Mohammedaansche godsdienst behoort tot de openbaringsgodsdiensten der Arabische Cultuur waartoe Oswald Spengler ook het Christendom, het Jodendom, het Mazdeisme enz. rekent. Karakteristiek voor deze groep van godsdiensten is het consensus-begrip. AI die godsdiensten nemen aan, dat ieder mensch een pneuma heeft, dat deel uit maakt van het Goddelijke pneuma. En wanneer op een vergadering alle aan wezigen op een bepaald punt tot overeenstemming geraken, dan is dat een openbaring van het Goddelijke pneuma, dus een Goddelijke waarheid. Zoo voelen zich de Islamieten, als deel uitmakende van het Goddelijke pneuma, één en viel het begrip vaderland samen met dat der geloofsgemeenschappen. Noch afkomst, noch kleur was voor de Islamieten ooit een bezwaar om de hoogste posten te bekleeden. Negers, Perzen, Turken, Berbers en alle andere rassen, konden den hoogsten sport op den maatschappelijken ladder bereiken en men heeft den profeet de woorden in den mond gelegd. „Een Arabier staat niet hooger dan een niet-Arabier, als deze laatste vromer is." 4) Zoo kan de Islam worden gebruikt als bindmiddel tusschen de rassen. De leiders der P. S. I. willen de volkeren van Insulinde onder den vaan van den Islam vereenigen. Zij zien zelfs in den Islam een Internationale, die de 32 ïslamietische landen der wereld, met hun bevolking van 300 millioen zielen aan een zal hechten. Of zij de macht van den Islam niet overschatten? Tijdens den wereldoorlog poogde Enver pascha de Mohammedanen uit den Kaukasus, de Tartaren en de negen millioen Mohammedanen van Turkestan, Bochara en Chiwa bijeen te brengen. Zij zouden het bolwerk van het pan-Islamisme vormen en van zelf zouden alle Moslim-staten van Azië, de Sjiitïsche Perzen incluis, zich hierbij aansluiten. Enver die eerst de Bolshewiki had gesteund, kwam tegen hen in verzet, wist hen te verslaan, doch werd zelf door zijn eigen soldaten vermoord. Moustapha Kemal pascha voelde aanvankelijk veel voor de plannen van Enver, verzette zich later echter tegen de Oriëntalisten, die op vereeniging met Perzië, Afghanistan, Egypte en Indië aan wilden sturen. De pan-islamietische René Fülöp-Miller. Geist und Gesicht des Bolschevismus. 2) Dostojewski Die Legende von Groszinquistor. 3) Oscar Spengler. E)er Untergang des Abendlandes. II p. 192. 4) C. Snouck Hurgonje. L'Islam et le problème des races. Revue duMonde Musuiman, Juni 1922 p. 13.

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 106