274 Rusland kunnen zijn geschapen en gepropageerd in zijn actie tegen zijn groot sten vijand in Azie, tegen den felgehaten Brit in het bijzonder, en het Westersch imperialisme in het algemeen. Maar wij zullen verder Tan Malacca aan het woord laten Hij ziet in Indonesia de zwakste schakel van de Oostersche slavernij in Azie. „In Indonesia kan de citadel van het Westersche imperialisme het eerst en met vrucht bestormd worden." Want wordt Indonesië vrij „het geographisch en strategisch centrum van »Azie, gelegen in het hart van het Britsch Imperium, met een bevolking viif „maal zoo groot als de Filippijnen en met zijn internationalen handel" dan valt er volgens Tan Malacca niet aan te twijfelen of deze geschiedkundige metzTchs^eepen "algemeenen °Pstand der onderdrukte gekleurde rassen De Straits beheerschen de markten en verbindingen van Indonesia met turopa en Azm. Daarom moeten zij deel uitmaken van de Federatieve Soviet- Repubhek Indonesia. Intusschen merkt Tan Malacca het volgende op: „Onze ligging tusschen Britsch Malaya en Australië en de aanwezigheid van „een kolossaal Engelsch Kapitaal in Indonesia vergrooten en bestendigen de „politieke belangstelling van het Britsch Imperialisme in politieke gebeurtenissen „in indie Wij kunnen met geruischloos onze Nationale Vrijheid veroveren of „de tngelsche soldaat zal het geweer op den schouder brengen".3) In de Straits hoopt hij dat door de oprichting van Kesatoean Melajoe het opdringen van Chineezen en Britsch-Indiërs krachtig zal kunnen worden be streden in het bijzonder door immigratie van uit Insulinde. Eveneens wil hij de banden tusschen Insulinde en de Filippijnen versterken door immigratie. Men ziet volgens Tan op de Filippijnen met verlangen de eerste „All-Indonesian Conference tegemoet, om den eersten steen te leggen van een Al-Indonesisch eenheidsfront. Zoo zal er een nieuwe Natie, een nieuwe Macht ontstaan van 100 millioen zielen en een onherstelbare slag zijn toegebracht aan de blanke overheersching. Uok om economische redenen acht Tan de vorming van de nieuwe Fede ratieve Sovjet-Republiek Indonesia noodzakelijk. „In ieder geval, zoolang „Indonesia nog door politieke barrières versnipperd is (gelijk thans in het „nollandsche, Engelsche en Amerikaansche gebied) kan nooit een krachtige „geconcenstreerde actie worden gevoerd. Zoodoende kan het nooit maximum „prijzen voor zijn tropische producten op de wereldmarkt bedingen".4) Zuiver monopolistisch kapitalisme dus! Want ook Sovjet-Rusland wil zijn deel hebben van de economische verdeeling van den aardbol tusschen de internationale Kartelen, ten koste van de onderdrukte volkeren. Het is zuiver handelsimperi- dèLTn%MfaIismeCOmmUniSme h'er nastreeft' al is het dan ook proletarisch han- Wij zagen hierboven reeds, dat federatieve betrekkingen begrippen zijn die in de burgerlijke ideologie thuis hooren, maar dat men in de communistische maat schappij het bestaansrecht van dat begrip alleen in theorie erkent en slechts als dekmantel gebruikt voor het proletarisch imperialisme van de Sovjet-Repubiek. Maar daar blijft het met bij Lenin wees er op dat in alle partijen der burgerlijke staten van voor den oorlog de neiging bestond om het koloniale probleem van uit een sentimen- teelen gezichtshoek te beschouwen, dat men „eine tiefe Sympathie für die unterdruckten Kolomal-und Halb-kolonial Völker" had, omdat men in de actie Tan Malacca I.e. p. 1. 2) Tan Malacca 1 c. p. 6. De schrijver prefereerde het de woorden van I an Malacca letterlijk over te nemen, met zijn taal en stijlfouten. Overigens zijn die fouten niet bejsaald hinderlijk voor den inhoud van het werkje dat doortrokken is van den geest van de Swerdloff- en Zinovief-uni- versiteiten.de voornaamste propaganda-inrichtingen van Sovjet-Rusland. 3) Tan Malacca I.e. p. 159. 4) id p. 160.

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 108