275 voor nationale vrijheid dier volkeren een vreedzame, dus onbeduidende be weging zag. Dat is nu anders geworden. „Seit Beginn des zwanzigsten Jahr- hunderts ist in dieser Beziehung eine grosse Wandelung eingetreten, namlich IVlillionen und aber Millionen die faktisch überwiegende Mehrheit der Bevölkerung des Erdballs, treten jetzt als selbstandige, aktive, revolutionnare Faktoren auf. Und es ist klar, dass in den kommenden Schlachten der Weltrevolution, die ursprünglich auf die nationale Befreiung gerichtete Bewegung der Mehrheit der Bevölkerung der Erde gegen den Kapitalismus, und Imperialismus, viel grössere revolutionnare Rolle spielen wird als wir es erwarten." Intusschen zijn de meeste nationale bewegingen van burgerlijk democratischen aard en Lenin is er tegen om deze bewegingen een communistisch manteltje om te hangen. Zij moeten in wezen communistische beweging zijn en voor zoo ver zij dat niet zijn, moeten zij daarin worden geconverteerd. „Die Kommunistische Internationale soil die bürgerlich-demokratischen nati- onalen Bewegungen in den Koloniën und den rückstandigen Landern nur unter der Bedingung unterstützen, dass die Elemente der Künftigen proleta- "rischen Parteienerzogen werden im Bewusstseindes "Kampfes gegen die biirgerliche demokratische Richtung innerhalb der Nation "die Kommunistische Internationale soil ein zeitweiliges Bündnis mit der "demokratischen Bourgeoisie der Koloniën und der rückstandigen Landern „eingehen, darf aber nicht mit ihr verschmelzen, sondern muss unbedingt den "selbstandigen Charakter der proletarischen Bewegung aufrecht erhalten." 2) Tan Malacca heeft deze instructies van Moscou trouw opgevolgd. In zijn reeds meermalen geciteerd werkje behandelt de schrijver eerst het nationalisme waarmede hij de massapsychologie van de volkeren van Insulinde in beweging hoopt te brengen. En pas op p. 127 komt de aap uit den mouw, maar op zoodanige wijze dat dit niet opvalt aan hen die niet volkomen thuis zijn in de idiomen van het communistische spraakgebruik. In Britsch-Indië en Egypte, zegt hij is een nationale industrie, een nationaal groot-landbouw bedrijf, een nationale groothandel, bestaat een inheemsche bourgeoisie, een groep menschen dus behoorende tot den gegoeden midden stand, die door geld, niet door geboorte, invloed heeft op den gang van zaken. Tan Malacca wijst er op dat een dergelijke overheerschende inheem sche bourgeoisie in Indië niet bestaat. Wel bestaat een groep bourgeois intellectueelen, maar hij is er niet voor om deze in een revolutionnaire partij op te nemen, daar deze anders dreigt te verburgelijken. Een kracht kan dan van zoo'n partij niet uitgaan. Zoo'n proletarische partij is visch noch vleesch, noch burgerlijk, noch pro letarisch revolutionnair." 3) Hij meent dat de geschiedenis leert dat in ieder overheerscht land, het revolutionarisme der inheemsche bourgeoisie, die zich- van het imperialistische juk poogt te bevrijden, onmiddellijk verandert in een reactionnaire beweging, zoodra het zijn doel heeft bereikt en na de revolutie, radicale economische en politieke hervormingen dus uitblijven. „De Indische kleinburgers wenschen dus diep in hun hart slechts omver- „werping van het Hollandsche imperialisme, om straks politieke en economi sche macht over Indische arbeiders uit te oefenen." 4) En die macht wil het communistische Sovjet-Rusland uitsluitend voor zich zelve reserveeren. Daarbij dulden de communisten geen mededinging ook niet van hun eigen rasgenooten. Het Communisme wenscht het Wes- tersch imperialisme omver te werpen en te vervangen door het proleta- W I. Lenin. Die Taktik der Kommunistischen Partei Russland. Rede uitgesproken op het Ille Congres der Communistische Internationale. 2) W. I. Lenin. Ursprünglicher Entwurf der Leitsatze zur nationalen und Kolonial Frage. Kommunistische Internationale No. 11 Juni 1920. 3) Tan Malacca I.e. p. 127. id. I.e. 129.

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 109