NASCHRIFT. Door vertrek met buitenlandsch verlof heeft de schrijver der politieke overzichten, welke gedurende ruim een jaar regelmatig in dit tijdschrift verschenen, zijne publicaties voorloopig moeten beëindigen. Gaarne betuigt de redactie den schrijver haar dank voor de verleende, zeer gewaardeerde medewerking, daarbij de hoop uit sprekende dat Dr. F. d. B. gedurende zijn verlof de gelegenheid moge vinden nu en dan iets van zijn bijzondere kennis en studie op dit gebied in het I. M. T. te doen blijken. Redactie. 278 en zoowel tegen aanvallen van binnen als van buiten te verdedigen. Zij be seffen dat zonder inheemsche groothandel groot-landbouwindustrie, zonder een bieede groep van goed onderlegde inheemsche intellectueelen het schep pen van een inheemsche staatsgemeenschap, die zich tegen aanvallen van buiten zal weten te handhaven, een fictie is. Zij beseffen dat het plaat sen van onervaren en onbevoegde nieuwelingen op verantwoordelijke posten moet leiden tot een geweldige catastrophe, die gelijk staat met een massamoord op hun eigen volk. Zij beseffen ten volle de juistheid van de woorden die Zijne Excellentie den Gouverneur Generaal bij de openinsr van de Voorjaarszitting in 1927 sprak„Samenwerking, Mijne Heeren, moei „ons aller parool zijn, samenwerking tot ongestoorde en snelle ontplooiing „van de in de bevolking levende stoffelijke en geestelijke krachten, samenwerk „king tot bestrijding van hen die slechts destructieve doeleinden najagen. Zoo is het „Samenwerking" moet het parool zijn „pour trouver une forme „d association qui defende et protégé de toute la force communne la person- ne et les biens de chaque associé et par laquelle chacun s'unissant a tous n' obeisse pourtant qu' a lui même et reste aussi libre qu' auparavant" Wie gelooft in de roeping van het Nederlandsche Volk, wie gelooft in het teit dat ons volk in Insulinde een zending heeft te vervullen, dat het Wereld gebeuren ons de taak op de schouders heeft gelegd om de inheemsche Vol keren van Nederlandsch-Indië tot ons eigen ontwikkelingspeil op te heffen moet voorstander zijn van een politiek die niet van transigeeren wil weten' recht op haar doel afgaat, richting weet te houden en alle destructieve elementen die de evolutie van Indië in den weg staan met bedachtzaamheid, doch niet temin met kracht op zijde schuift. Dr. F. d. B.

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 112