doch die zal niet zoodanig zijn, dat ik daardoor het voordeel van het terrein aan den vijand laat. 1 miner dem Terrain gemasz handeln, nichts zur unrechten Zeit thun, und dem passenden Augenblick für jede Handlung erfassen, das macht den groszen Feldherrn. Das Militarische Testament. Friedrich's des (jroszen. A. Het is moeilijk deze kwestie door algemeene beschouwingen op te lossen. Elk geval zou op zichzelf moeten worden beschouwd. I. Juist. Maar het positieve dat ik wilde doen uitkomen, is: houdt steeds rekening met het terrein, omdat het een factor van primair belang is en berichten van Uwe vooruitgeschoven cavalerie kunnen U in dit opzicht belangrijke gegevens verstrekken. „Was ewig feststehend in der Kriegskunst ist, ist die Castramé- trie, das heiszt die Kunst, die gröszten Vortheile aus dem Terrain zu ziehen". Das Militarische Testament Friedrich's des Groszen. A. Houden we ons aan het A. T. V., waarbij resp. 6 a 10 K. M. en 20 K. M. voor de afstanden van grootere afd. van de beveili gende cavalerie en van deze met toegevoegde wielrijders wordt aan genomen, dan blijkt, wanneer de tijd voor het overbrengen van de berichten in aanmerking wordt genomen, dat wanneer het bericht van het stooten op infanterie wordt ontvangen de voor hoeden van beide partijen elkaar al op een afstand van 4/2 9 K. M. zijn genaderd, zoodat van een terreinkeuze als door U bedoeld niet veel sprake meer kan zijn. I. In het A. T. V. wordt als tweede taak van de cavalerie ge noemd 143 (2) het opsporen van de gegevens omtrent vijand en terrein en kan de afstand grooter worden genomen. Bovendien heeft men nog de off. patrouilles. Ik wil hier thans echter ook wijzen op het gebruik van vliegtuigen. A. Ook daaromtrent geven vele onzer oefeningen zoo weinig. Wordt verondersteld, dat aan beide zijden over vliegtuigen wordt beschikt; dan volgt dikwijls al heel gauw de bepaling, dat wordt aangenomen, dat de wederzijdsche luchtstrijdkrachten elkaar en échec houden, en we hooren er verder niets meer van. 1. Ja, dat is mij ook vooral bij de oefeningen op de kaart op gevallen. Het is natuurlijk een makkelijke manier om zich van de moeilijk heden af te maken, doch daar komen wij er niet mee. Bovendien geeft het aanleiding tot onnatuurlijke toestanden, want doordat 181

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 15