mén zieh op deze wijze van een lastig wapen heeft ontdaan, gaat alles weer op de oude manier. Men laat de beide partijen kalm doormarcheeren; de eerste berichten komen van de cavalerie, die op de vijandelijke is gestoo- ten, daarna zendt de cavalerie de berichten van de ontmoeting met infanterie en alles gaat volgens het bekende recept. We krijgen daardoor ook geen toestand overeenkomstig de werkelijkheid, want het is niet aan te nemen, dat, wanneer aan beide zijden over luchtstrijdkrachten wordt beschikt, dat het eerste bericht over 's vijands aanwezigheid van de cavalerie zou komen. A. Men ontzeilt de moeilijkheden door aan te nemen, dat de wederzijdsche luchtstrijdkrachten elkaar in evenwicht houden. I. Dat kan men nu wel aannemen, doch zelfs wanneer over een ongeveer gelijk aantal vliegtuigen wordt beschikt, wil dat niet zeggen, dat men nu ook niets van den vliegdienst zal hooren, cindat er evenwicht bestaat. Men maakt zich van de moeilijkheden af, doch dit is niet in het belang van de oefening. Unsere Flieger waren an sich, d. h. nach persönlichem Geschick, Schneid und meist auch an Gute der Flugzeuge den anderen überlegen. Dafür spricht das int Jahre 1918 erreichte Verhaltnis von 1:5 der abgeschossenen Flug zeuge aber freilich, an Zahl waren wir unterlegen, immerhin nicht so, wie die Truppe es oft behauptete. Es gilt auch hier das so eben bei der Artillerie betonte psycholo gische moment, das Gefühl der Machtiosigkeit gegen den Fliegern, die aber inzwischen die feindlichen Truppen vorhatten. Die feind- lichen Flieger wirklich fern zuhalten, war für die Flieger der Ge- genseite, selbst bei groszer Ueberlegenheit, eben auch nicht möglich. „Der Grosze Krieg im Feld und Heimat". Berichten van den vliegdienst komen door en zeker mag worden aangenomen, dat gegevens worden verstrekt van de plaatsen, waar de vijandelijke hoofdmacht overnacht en ongeveer de sterkte. A. We moeten n. m. m. al veel eerder over dergelijke gegevens beschikken. Een vijandelijke divisie komt toch niet uit de lucht vallen en er zal dus lang voordat een ontmoeting met de tegenpartij plaats heeft over gegevens worden beschikt. I. Zeker, doch het gaat niet aan voor elke oefening een der gelijke groote opzet te kiezen, zoodat de vijand als het ware al van de landing af aan wordt gevolgd. Maar wel acht ik het van belang, en noodzakelijk, dat bij de opzet van eene oefening in groot verband, rekening wordt gehou den met hetgeen billijkerwijze kan worden aangenomen, dat door berichten van den vliegdienst betreffende den vijand bij den aan vang van de oefening bekend kan zijn. 182

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 16