En eenmaal de luchtstrijdkrachten ingedeeld hebbende, moet niet het eerste bericht betreffende den vijand van de cavalerie komen, wanneer de divisiën al tot 5 a 9 K. M. elkaar zijn genaderd, hetgeen bij de oefeningen maar al te veel gebeurd. Wanneer men niet durft aan te nemen, dat wij de overmacht in de lucht hebben, laten we dan in elk geval de verwachting wek ken, dat onze luchtstrijdkrachten ons wel iets melden; het kranige wapen heeft daar recht op. En in de werkelijkheid is het voor den bevelhebber van veel belang, wanneer hij bekend is met de overnachtings plaats van den vijand. De terreinkeuze vraagt dan dadelijk alle aandacht en zooals te voren al gezegd, wordt dan maar niet zonder meer doorgemarcheerd tot wordt gestooten, het aan het toeval overlatende öf de vijand öf de 'eigen partij de voordeelen van het terrein zal smaken. De bevelhebber behoort alle aandacht te wijden aan de kansen, welke het terrein hem biedt, en de voordeelen daarvan grondig uit te buiten. A. Daar wordt over het algemeen niet veel aandacht aan besteed. Men neemt het terrein zooals het wordt geboden. I. Daarom kan er niet genoeg op worden gewezen, hoe ver keerd dit is. Wanneer de opdracht niet bepaald een beletsel er voor is, moet de terreingesteldheid bij het opmaken van het ge vechtsplan eene overwegende plaats innemen. Die Kenntniss und die Wahl eines Terrains, sinds essentielle Stücke, aber man muss davon zu profitieren wissen, dergestalt, dasz man seine Truppen an denen Orthen distribuire, die ihnen con- venable sincl. General Prinzipien vom Kriege. Friedrich der Grosze. Trouwens wat ik bij de oefeningen, zoowel op de kaart als in het terrein, heb meegemaakt, geeft mij alle aanleiding op deze belangrijke factor te wijzen, want veelal wordt de groote belang rijkheid van het terrein niet ingezien. A. Gij maakt Uwe plannen dus ondergeschikt aan het terrein. I. Dat is wat sterk uitgedrukt. Maar dat het terrein van invloed is op mijn gevechtsplan, dat is zeker. Meine erste Regel geht also auf die Wahl des Terrains, die zweite, auf die Disposition der Bataille selber. General Prinzipien. 183

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 17