Later zal ik nog wel gelegenheid krijgen om hierop terug te komen. Thans de opdracht! De opdracht moet den bevelhebber „het houvast geven" voor zijn handelingen. Het eerste wat hij bij ontvangst heeft te doen is zich af te vragen, wat van hem wordt verlangd. Is de opdracht duidelijk gesteld, dan zal dit ook geen moeilijkheden geven. De richting van handelen wordt door de opdracht bepaald en de bevelhebber heeft zorg te dragen, dat hij die richting niet uit het oog verliesr. Somwijlen kan zelfs een object zijn aangewezen. Duidelijk moet hij er zich van bewust zijn, dat, wat er ook moge gebeuren, de uitvoering, het volbrengen van de opdracht, het doel van zijn handelingen moet zijn. Is het doel vastgesteld, dan houdt ook al het vage op. De opdracht moet worden uitgevoerd, "en niet anders. A. Dat is zeker heel eenvoudig. Doch bij de uitvoering komen er moeilijkheden. I. Dat er moeilijkheden komen, zal ik volstrekt niet ontkennen, doch deze zijn er om overwonnen te worden: Zooals ik tevoren al heb opgemerkt, we kunnen hierover geen algemeene beschouwingen leveren; maar het zou noodig zijn een bepaald geval te analyseeren. En doen we dat, dan zult ge zien, dat wanneer het doel van de opdracht maar goed voor oogen wordt gehouden, wanneer dus ten allen tijde duidelijk is, wat moet worden bereikt, dat vele moeilijk heden meer schijn dan wezen zijn en dat wanneer de bevelhebber over de noodige kennis beschikt en het hem niet aan de noodige karaktereigenschappen ontbreekt, hij de zich zelf gestelde taak, welke aan de opdracht is ontleend, op zijn minst op redelijke wijze zal uitvoeren. Savoir ce qu'on est. Savoir ce qu'on veut. Ce qu'on veut le vouloir avec énergie. Ce qu'on veut, le realiser malgré l'ennemi. (Tactique d'infanterie Ct. Barrand). A. Dit zou ik kunnen beamen, wanneer bij de uitvoering van de opdracht alleen de bevelhebber in het spel was; doch hoeveel verschillende factoren zijn niet van invloed op den uitslag. Behalve de toestand, geoefendheid, onderaanvoering van het eigen leger spreekt de vijand ook een woordje mee. I. De bevelhebber is voor mij alles. 184

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 18