op expeditie gingen naar Djambi, Korintji, Celebes of elders en daar kwamen te staan voor het uitvoeren van zelfstandige opdrach ten zonder dat ze nog den troep voldoende konden verstaan, zonder dat ze iets begrepen van de psyche van land en volk, waar en waartegen ze moesten optreden. Ik releveer dit niet als verwijten, doch slechts als feiten. „11 faut juger les faits d'après leurs dates! En, veel kwam terecht, zonder dat we eigenlijk wisten hoe! Maar, mogen we dan maar berusten in wat destijds niet zoo „erg" in zijn consequenties bleek? Er is in de laatste 25 jaren veel veranderd in Indië, zoowel wat betreft onze taak, als wat betreft de toestanden en verhoudingen waarin wij die taak moeten vervullen; en het is dus logisch eens na te gaan of wij voor dien arbeid nu niet nog wat anders behoe ven, dan waarmee we vroeger wel toekwamen. Onze vroegere taak tegen den I. V. is veranderd (i); de arbeid van het Indische leger speciaal op de buitengewesten heet nu terecht politiek-politioneele taak. Dat is heel iets anders dan het breken van verzet zooais vroeger onder het beleven van soms op windende avonturen; het is heel wat minder aantrekkelijk en daarbij misschien nog wel moeilijker. Op Java is de bestudeering en beoefening van wat we zouden kunnen noemen de groote tactiek met daarbij behoorende techniek ook heel wat meer omvattend geworden. Maar boven alles is ons menschenmateriaal thans anders dan we het vroeger kenden: de Indische soldaat, zoowel de inheemsche als de uitheemsche, is niet meer dezelfde van voor 25 jaren. De groote wijzigingen, die onze samenlevingen ginds en hier ondergingen, lieten ons leger niet onberoerd; ons leger bestaat immers uit menschen, welke uit die samenlevingen voortkomen en dus meebrengen wat daar leeft en streeft! Verder bestaat een belangrijk deel van ons leger tegen woordig uit militie, een element, dat aanmerkelijk verschilt van den beroeps-soldaat. Willen wij dus onze huidige taak in het leger goed kunnen vol voeren onze taak, die ik zou willen omschrijven als: de vorming van zeer heterogene bestanddeelen tot een homogeen alleszins be trouwbaar overheids-instrument, goed bruikbaar zoowel tegen binnenlandsche woelingen als tegen een mogelijken aanslag van buiten dan is voor ons naast de kennis van militaire vakken, onmisbaar de kennis der psyche van menschen en maatschappij, de kennis der verhoudingen in onze Indische samenleving en veel anders nog, dat daarmee verband houdt. De meesten onzer weten nu van dat alles nog te weinig, door dat, zooals reeds gezegd, onze opleiding tot officier er ons niets Behoudens dan uitzonderings-periodes, als onlangs op Atjeh. 199

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 33