teungkoe's die door den toenmaligen kapt. Schmidt in 1909 en 1910 werden onschadelijk gemaakt) waren vei scholen. Nu en dan kwamen die hoofden in de vallei afzakken en dan moest op het bericht hiervan de een of andere kampong of kam pong-complex worden omsingeld en doorzocht. Aan deze z g. belabbering" (zoo genoemd door Jan Fuselier) moesten dan, het een groot complex betrof, alle beschikbare troepen van de posten deelnemen, het geheel meestal onder leiding van den troe pencommandant. 's Nachts werd dan van de posten afgemarchee d naar de te bezetten plaatsen, die bij het aanbreken van den dag moesten zijn bereikt, terwijl bij daglicht de kampong(s) door de 3 brigades maréchaussee van Sigh werd(en) doorzocht. Dc Majoor van der Maaten heeft hiermede nogal succes gehad doch men moet niet vergeten dat de methode toen nieuw was, terwijl toentertijd vele belangrijke verzetshoofden nog met naai het berö- terrein waren uitgeweken. Ik heb in 1906 en 1907 als bivakcommandant van Beurenoeen vele malen aan die omsingelingen moeten deelnemen, doch steeds gering of geen succes gezien. De oorzaak hiervan ligt in. aan de groote troepenbewegingen, die zelfs 's nachts met onopgemer konden blijven (spionnen, hondengeblaf!). Ook zag ik meermalen kwaadwilligen uit de kg. komen, waarop gewoonlijk dooi de at zettingstroepen te vroeg geschoten werd, zoodat zij weer in cD kg. konden verdwijnen en niet meer door de doorzoekingstroepen werden gevonden. Hier heb ik eigenlijk geleerd hoe men een kampong niet moe omsingelen. Ik putte er echter wijze lessen uit, welke ik in mijne critische beschouwingen enz. (I. M. T. 1927 No. 3 blz. 159 e. v.) heb opgenomen. Meermalen paste ik de volgende truc toe: Ik droeg mijn spionnen op goed op de bewegingen der djaha.s te letten, als mijn patrouilles in of in de buurt der kampongs snuffelden. Zoo kreeg ik nauwkeurig te hooren langs welke wegen of paden zij vluchtten, als er een patrouille uit een bepaalde rich ting op de kampong aanmarcheerde. Verder was het eenvoudig. Ik plaatste hinderlagen op deze paden en wegen en drong met eenige manschappen uit die richting de kampong binnen, liet hier eenige schoten in de lucht afgeven en wachtte verder kalm at. ue- woonlijk klonken dan na 5 a 10 minuten in de richting van de hinderlagen een aantal schoten, als bewijs dat de truc gelukt was. Doorzoeken van kampongs brengt vanzelf mede het zoo gevaar lijke doorzoeken van huizen. Bij dit huizenonderzoek hebben velen het leven gelaten. Daarom werd door den Maj. van der Maa.en bepaald dat alvorens het huis te doorzoeken de omwanc ing moest worden afgehaald, terwijl de woning zooveel mogelijk doorzichtig moest worden gemaakt. Doordat er zich vele kwaadwilligen in de kampongs bevonden, moesten de patrouilles veel passencontröle houden. Ook dit is een 204

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 38