Voorbeeld van een actie op grootere schaal. Het afsluiten en afzoeken van een kampongcomplex met 11 brigades. (Zie schets No. 2) Sterkte: 6 brig. mar. van Sigli onder den len Luit. Jeunae 2 groepen Infie (Europeanen) van Meureudoe, onder den len Luit. Buno Heslinga. 2 groepen Infie (Europeanen) van Lam Meulo onder den len Luit. Van der Dussen en 1 groep Infie (Inlanders) van Beureunoeën. He.t geheel onder commando van den Kapt. Asbeck Brusse. Opdracht: Het gevangen nemen of onschadelijk maken van de bende van Teungkoe Tjhin Koebat, die zich zou ophou den in kampongs Blang Reumöt en Tirö Kedé (zie schets No. 2). Uitvoering: In den namiddag van 11 November 1908 waren bovengenoemde troepen met uitzondering van 3 brigades maré chaussee, waarbij Luit. Jeunae, te Lam Meulo geconcentreerd. Luit. Jeunae zou met deze 3 brigades de eigenlijke doorzoeking verrichten, terwijl de overige brigades, dus in totaal 8, voor afsluiting zouden zorgdragen. De 3 brigades trokken in bivak in kg. Mali 2), om de aandacht van de bevolking af te leiden, terwijl te Lam Meulo het gerucht werd verspreid, dat tegen het aanbreken van den dag de kg. Keumala Nitjah 3) zou worden omsingeld en doorzocht. Des avonds te 10.30 u. rukten de te Lam Meulö vereenigde groe pen op naar kg. Lam Oedjong. Vandaar werd behoedzaam voort- gerukt naar het heuvelterrein ten N. van Blang Reumöt. Toen werden de bevelen gegeven voor de omsingeling. Luit. v. d. Dussen met 4 groepen Infie en 1 brig, maréchaussee moest de kg. Blang Reumöt en Tirö Keudè aan de Oostzijde afsluiten en Luit. van Hemert met 1 groep Infie en 2 brig, maréchaussee zorgde voor de afsluiting aan de Westzijde, terwijl beide afsluitingslinies :in het Z. ieder met 1 brigade verband moest zoeken, zoodat ook daar een afsluiting werd verkregen Luit. Jeunae zou vanuit het N. aanvallen en daartoe om 5 uur v. m. ten N. van kg. Blang Reumöf zijn. Om 5.45 v. m. gaf de kapt. Asbeck Brusse aan Luit. Jeunae be vel tot oprukken. Ten 7.30 v. m. werd een schuilplaats gevonden waaruit een .Atjeher te voorschijn sprong en attakeerde, doch onmiddellijk werd 209 Een kg. complex op 1 '/g uur gaans Z. O. van het bivak Lam Meulö. 2) Een kg. N. van Lam Meulö, tusschen dit bivak en Beureunoeën gelegen. 3) Een kg. 2 uur gaans Z. W. van Lam Meulö; een z. g. „vuile" kg., die dicht bij de tjötten is gelegen en toen herhaaldelijk werd „belabberd". Zie voor ligging dezer Kampoengs Schets No. 1.

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 43