7. KABELBRUG. door G. v. P. In dit tijdschrift verschenen in 1919 en 1923 belangrijke bijdra gen over kabelbruggen respectievelijk van de Luitenants der Genie Weijerman en Proost. Bijgaande foto's geven weer hetgeen ook Artillerietroepen te Malang op dat gebied kunnen presteeren De brug heeft eene spanning van 19,50 M. met eene breedte van 2.20M bovendek, terwijl de kabels 3,50 M. uit elkaar liggen, en is ge schikt voor Bergartillerie. Een heele streek N. O. van Malang, die voor oefeningen van de bereden wapens slechts langs een om weg te bereiken was, is daardoor gedurende het geheele jaar toe- oankelijk gemaakt. Slechts in de enkele voor pionieren uitgetrokken uren kon aan de brug gewerkt worden met personeel van één bergbatterij, hetgeen mogelijk was, doordat de brug maar een 7 minuten gaans van het kampement af lag. Er is dan ook twee maanden over de brug gewerkt. Vele moeilijkheden waren te overwinnen: de totale onbekendheid van kader, kanonniers en geleiders met wat van hen gevraagd werd, zoodat herhaaldelijk, ondanks uitgedeelde schetsen, de af metingen en verbindingen fout waren; dat slechts over oude y2' kabel kon beschikt worden; het gelijkmatig spannen van de ter weerszijden, voor zekerheid genomen 9 kabels; de moeilijke ver binding tusschen de oevers. De kabel, die doorloopend genomen werd en op de landhoofden om een spoorrail geslagen was, bleek zooveel rek te vertoonen, dat, ondanks daarmede ruimschoots rekening gehouden was, het brugdek in het midden veel te laag kwam, hetgeen weer verholpen moest worden. De brug vertoont dan ook talrijke technische fouten, die aan de sterkte niet teveel afbreuk doen. De rails, waaromheen de kabel geslagen is, liggen ter weerszijden op de landhoofden in met veel moeite in de mergel uitgehouwen geulen, zoodat de verankering niets te wenschen overlaat. Op de foto's is het kreedek nog onvoltooid. 211 met 2 foto's

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 45