Het geheele gevecht had zoo kort geduurd, dat de achterste brigade, mede door de gesteldheid van het terrein, niet heeft kunnen opmarcheeren, en zoodoende het gevecht eigenlijk alleen gevoerd is geworden door 6 maréchaussees van den spits, den sergt. Kars, Amb. mar. Sarewating en mij. Na afloop van het gevecht werden de gewonden verzameld en door sergt. Kars en Peilau verbonden, terwijl ik door bloedver lies duizelde en een oogenblik het commando aan den sergt. Kars moest overgeven. Toen de gewonden waren verbonden en door sergt. Kars orders waren gegeven voor het vervoer, kwam ik weer bij kennis en nam weer het commando over, waarna het terrein zoo goed mogelijk afgezocht werd. Het bleek dat aan onze zijde gesneuveld was: Tirtopawiro, Jav. mar 2e kl. alg. stb. no. 73399. Zwaar gewond waren Soetotaroeno, Jav. mar. 2e kl. alg. stb. no. 94853 beide handen, Repi, Man. mar. Ie kl. alg. stb. no. 3906, buikwond. Licht gewond Kars Eur. sergt. alg. stb. no. 76559, steekwond linker arm. Taliwongso, Man. sergt. 2e kl. alg. stb. no. 93296, kapwond zijde. Tamsir, Jav. sergt. 2e kl. alg. stb. no. 1318, kapwondje 1. arm. Amatiska, Jav. mar. 2e kl. 85244, kapwond 1. knie. Sarewating, Amb. mar. Ie kl. alg. stb. no. 71595, kapwond r. schouder le. Luit. X, kapwonden: 2 hoofd, 1 op beide armen en lanssteek rechterzijde. Neergelegd: 6 kwaadwilligen. Buit: blanke wapens. Om 11 uur n.m. was het gevecht afgeloopen en om 11.45 uur n.m. werd naar Kandang gemarcheerd waar wij te 2.35 uur v.m. aankwamen. De Patrouille comdt. (w. g.) X. Bespreking. Het was mij, als toenmalige Comdt. v/h Korps Maréchaussee bekend, dat luit. X. nog nimmer aan eenige actie tegen verzets lieden had deelgenomen. Ook de manschappen der beide brigades maréchaussee hadden grootendeels, zoo niet alle, nog nooit een gevecht medegemaakt. Onder deze omstandigheden had luit. a. 215

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 49