het verloop van de kaderoefening meer en meer worden verkort, om op deze wijze de deelnemers meer en meer te noodzaken, vlug in het terrein hun plaats te leeren bepalen. Daarna geeft de leider zijn conclusie en hier reeds blijkt de noodzakelijkheid dat hijzelf het terrein tevoren degelijk en intensief heeft verkend, zich op die punten goed heeft georiënteerd, zoodat hij zijne taak volkomen meester is; dan kan hij zelfbewust, dus met gezag en zekerheid fouten vaststellen (ook al staat hij tegenover eene groote meerderheid van andersdenkenden) c. q. voor het alsnog juist bepalen aanduidingen geven. Dan ontstaat niet uit het oriënteeren het eindeloos en onvruchtbaar debat, waarbij men ten slotte nog geen absolute zekerheid heeft. Dan kan de leidei met volkomen zekerheid den twijfelaars opdragen zichzelven dadelijk of te gelegener tijd te overtuigen. I. M. T. 1926 De bekwaamheid om in het terrein zich te kun- blz. 428492. nen oriënteeren heeft niet alleen beteekenis voor hooge bevelhebbers en stafofficieren, maar ook voor de lagere aanvoerders en wint meer en meer aan beteekenis als gevolg van de moderne tactiek (aanduiden richting, marschdoelen, marschstroo- ken, aanvalsstrooken, aanvalsobjecten, gebruik kompas). Door de uitrusting met een modernen kijker is de lagere aanvoerder dikwijls in de gele genheid, reeds op groote afstanden troepenbewe gingen te zien, die echter door nevel, regen, rook of terreinplooien tijdelijk weder aan waarneming kunnen worden onttrokken. Slechts wanneer hei- gelukt, snel de plaats vast te stellen in verband met op de kaart voorkomende punten, zal het mo gelijk zijn de artillerie de noodige gegevens voor de bestrijding te verstrekken. Bij het gaan van het eene besprekingspunt naar het andere verdient het aanbeveling den deelnemers gelegenheid te geven om zelfstandig den juisten weg, de goede richting, te vinden, b. v. om langs verschillende wegen, richtingen op het (een) (volgend) verzamelpunt te komen. In be ginsel doet de leider steeds door een der deel nemers (afwisselend) op korten afstand vooraf gaande, den weg van het eene tot het andere besprekingspunt wijzen; de omstandigheid dal aller blikken er op zijn gevestigd of hij het wel goed doet is een bijzondere aansporing voor hem 170

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 4