9. EEN NIEUWE ORGANISATIE VAN DE INFANTERIE-SECTIE, door H. VAN ALTENA. Naar aanleiding van het onder bovenstaand opschrift in het januari-nummer van het I. M. T. verschenen artikel van den kapitein Kemmerling, en de beschouwing daarover in het Februari nummer van den Majoor Kroon, zij mij slechts een enkele op merking vergund. Dat de vereeniging van een K. M.-groep en een geweergroep in een brigade, niet voor alle gevallen de beste formatie is, zooals de Kapitein Kemmerling betoogt, zal iedere sectiecomman dant bij oefeningen wel eens hebben ondervonden. Ook ik heb die ondervinding enkele malen opgedaan, doch heb toch de overtuiging gekregen, dat in de meeste gevallen de huidige samenstelling der sectie aan hooge eischen voldoet. Dat zich gevallen voordoen, waarin men een andere formatie zou wenschen, behoeft nog geen reden te zijn, de Infanterie met een ingrijpende wijziging in organisatie en daaraan verbonden wijziging der voornaamste voorschriften, te verrassen. Verschillende factoren, waaronder het terrein wel één van de voornaamste is, maken het wel eens noodzakelijk, dat de sectie b. v. op den rechtervleugel een sterke vuurkracht ontplooit, terwijl het terrein op den linker-vleugel zich beter leent voor het voor waarts dringen der geweergroepen. Dat zich dit geval in zoo sterke mate zou voordoen dat men op den eenen vleugel drie K. M 's naast elkaar zou willen laten optreden, lijkt mij practisch wel tot de groote uitzonderingen te zullen behoorendat men twee K. M.'s op een vleugel wenscht, kan ik mij indenken. Wat belet nu den sectie-commandant een dergelijke groepeering in het leven te roepen Hiertoe behoeft hij slechts één brigade te splitsen en beide groepen een afzonderlijke opdracht te ver strekken, waarbij dan vanzelf sprekend de K. M -groep op den rechter-, de G.-groep op den linkervleugel der sectie wordt ingezet. Een kleine wenk aan den tweeden brigade-commandant, om te zorgen dat zijn K. M. rechts van zijn geweer-groep optreedt en de gewenschte groepeering is verkregen. G. V. I. punt 78 (4) laat den sectie-commandant in de groepee ring zijner sectie de grootst mogelijke vrijheid wanneer de om- 218

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 52