om zijn uiterste best te doen en de ervaring leert dat het de belangstelling der overigen zeer opwekt. Op het uitgangspunt wordt ook de tactische toestand goed uiteengezet, waarbij zoo eenigszins mogelijk alle in de opdracht a. a. genoemde pun ten in het terrein worden aangewezen, zoodat allen van den tactischen toestand een juist denk beeld krijgen; een goed overzicht op het terrein is daartoe even noodig als voor de oriënteering. Men late door een der deelnemers, willekeurig aan te wijzen, den geschetsten toestand herhalen met de noodige aanduidingen in het terrein. Op een volgend punt moet niet steeds de leider beginnen met den toestand te schetsen; zoo nu en dan moet men daarvoor een der deelnemers aanwijzen, daar bij er vooral voor zorgen de noodige variatie te betrachten. Niet alleen den toestand moet men op de vel schillende punten bespreken, maar ook de getrof fen c. q. aldaar te treffen maatregelen; evenzeer de verplichtingen welke op de lagere aanvoerders aldaar rusten. En niet alleen moet men den tac tischen toestand bespreken maar ook moet men aandacht besteden aan het moreel, de stemming van den troep, welke zoo'n gewichtige rol speelt, van vrijwel doorslaggevenden aard is. In den wereldoorlog werd daarop te weinig acht gesla- A.T.V. biz. IXg. sen; deze ervaring moet men ter harte nemen. Op dit gebied is het vanzelfsprekend noodig ietwat te fantaseeren; zulks is echter noodzakelijk om den deelnemers te leeren er ook in de werkelijk heid aan te denken. De besluiten en bevelen moeten zooveel moge lijk in het terrein en volgens het terrein worden genomen en op schrift gesteld; liefst zonder ge bruik te maken van de kaart en met inachtneming van den tactischen oorlogstoestand (liggend, ge dekt, op de juiste plaats, na de strikt noodzakelijke voorbereiding, dus onder ongunstiger omstandig- heden dan binnenkamers, wat op zich zelf zeer i;' ,q07 leerzaam is. Voor het nemen van het besluit ki pok en §even van bevelen moet men den noodigen blz. z.26. fjjd iaten; hetgeen bij A. V. O.-oefeningen daar omtrent geldt, is ook hier van toepassing. Gewaarschuwd moet worden tegen het maken van bevelen volgens vaste schema's. Een en ander toch past vrijwel nooit in den toestand, zooals 171

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 5